Přes dva tisíce let staré antické lázně v Alžírsku stále fungují v tradičním duchu

Foto: Neringa Utaraitė, Bored Panda

Na severu Alžírska, mezi borovicovými a cedrovými lesy, se nachází městečko El Hamma se starověkými lázněmi, jež jsou klenotem Alžírska a světovým unikátem. Lázně Hammam Essalihine byly postaveny před více než 2000 lety a patří mezi chráněné historické památky. Doteď je navštěvují tisíce turistů i místních, kteří vyhledávají klidné léčivé účinky a tradiční přístup.

Foto: Neringa Utaraitė, Bored Panda

Posílíte zdraví a odpočinete si

Více než 700 tisíc návštěvníků si sem každoročně přijede odpočinout a užít si čerstvý horský vzduch – lázně leží v nadmořské výšce 1 500 metrů a těžko bychom hledali lepší místo pro regeneraci svých respiračních orgánů. Voda v Hammam Essalhine dosahuje sedmdesáti stupňů Celsia a je bohatá na minerály. Blahodárně působí především při revmatických a dermatologických potížích.

Foto: Neringa Utaraitė, Bored Panda

Lázně samozřejmě nabízejí také různé relaxační procedury, od masáží po hydroterapii nebo cvičení s fyzioterapeuty. Dva lázeňské bazény se liší tvarem, přičemž čtvercový bazén je určen pro muže a do kulatého mají naopak povolen vstup pouze ženy.

Foto: Neringa Utaraitė, Bored Panda

Tradice převzatá od starých Římanů

Hammam Essalihine je pro obyvatele Alžírska posvátným místem. Staří Římané využívali lázeňských procedur každý den a velmi dobře věděli, jaké účinky mají léčivé prameny na jejich zdraví. Návštěva lázní navíc nebyla jen výsadou nejbohatších – scházeli se zde lidé z nejrůznějších sociálních vrstev a byla nedílnou součástí antické kultury.

Posedět s přáteli u kafíčka? Raději společně do lázní!

I po 2000 letech válek, zemětřesení, politické i ekonomické nestability si lázně zachovávají svou tradici a návštěvníkům poskytují ten pravý wellness zážitek. Kromě toho jsou, především pro místní komunitu, důležitým místem k setkávání a socializaci. Potkávají se zde přátelé i rodiny a odpočinkem tráví společný čas. Přestože jsou lázně vyhledávaným místem a turistickou atrakcí, není zde vybudována kvalitní infrastruktura a doprava do hor je tak náročná. Návštěva – až bude možné cestovat – však rozhodně stojí za to!

Tereza Menzlova

Inspirativní bydlení a bytový design je mou vášní. Hltám moderní i tradiční architekturu. Ráda vás provedu krásami staveb, které mě zaujaly a které ve mně něco zanechaly.