4 místa, na která se při úklidu toalety zapomíná. Jsou pro to jasná pravidla

Toaleta je místnost, která by se měla čistit pravidelně. Je totiž plná bakterií a mikroorganismů, které by se nevhodným čištěním mohly v toaletě stále udržovat nebo se i rozšířit do ostatních místností. Nevhodné čištění by vaši toaletu také mohlo nenávratně poškodit.

Jakými přípravky mýt toaletu

Nejvíce bakterií se nachází uvnitř mísy, v těžce přístupném vnitřním splachovacím kruhu. Spousta mikroorganismů se koncentruje i na sedátku. Pokud si myslíte, že na umývání WC mísy můžete použít jakékoliv čistící prostředky, není to pravda. Na glazovaný nebo smaltovaný povrch byste neměli v žádném případě používat prostředky obsahující chlor. Ten totiž narušuje povrch toalety a v následných prohlubních se usazují nečistoty. Mnohem vhodnější je používat čistící prostředky na bázi kyseliny octové. K mytí toalety nepoužívejte houbičky, ve kterých dochází k množení bakterií. Mnohem vhodnější je použít jednorázové utěrky nebo hadříky, které vyperete po každém použití.

Správný postup čištění toalety

Než se pustíte do čištění vašeho WC, toaletu nejdříve spláchněte, abyste odstranili případnou snadno odstranitelnou špínu. Záchod byste měli splachovat s přiklopeným víkem. V případě, že splachujete s otevřeným poklopem, můžete si zanést bakterie dále do bytu. Kapky vody z toalety totiž můžou dopadnout až dva metry daleko. Čištění toalety zahajte tím, že nalijete do mísy čistící prostředek určený k čištění toalety. Nalijte ho co nejblíže okraji mísy a nechte chvíli působit. Následně otřete hadříkem a speciálním mycím přípravkem všechny vnější části záchodu. Nevynechejte ani část kolem podlahy a šrouby.

Foto: Shutterstock

Čištění WC sedátka

Pokud to jde, sedátko odmontujte a důkladně umyjte ve vaně či sprše. Při běžném úklidu sedátko omyjte čistícím prostředkem a hadříkem. Následně ho omyjte čistou vodou a otřete dosucha, abyste, při posazení na záchod, zamezili případnému kontaktu chemikálií s vaší pokožkou. Čištění sedátka si zjednodušíte, pokud si zakoupíte takové, které má antibakteriální úpravu. Ta zničí všechny usazené mikroorganismy. Po vyčištění sedátka přejděte k čištění vnitřní části záchodové mísy. WC štětkou nejprve vyčistěte okraj mísy a nakonec vypouštěcí otvor ve spodní části. Poté opět spláchněte, ať se uvolněné nečistoty odplaví.

Foto: Shutterstock, zdroj: HomesandGardens, BellosCleaning