Sedm kamarádek se rozhodlo pořídit si společný dům na důchod. Nahlédněte do oázy klidného stáří za 13 milionů korun

Foto: 一条Yit

Představa ideálního podzimu života je spojena především s odpočinkem, časem sama na sebe ale i společnosti dobrých přátel. To poslední spojilo sedm čínských přítelkyň a rozhodly se pořídit si společný dům, ve kterém stráví své poslední dny.

Myšlenka společného stáří zrála deset let

Energická Yitiao a jejich šest přítelkyň se znají od malička a samy o sobě říkají, že mezi sebou mají lepší vztahy než s vlastními sourozenci. I proto se kdysi rozhodly, že by spolu chtěly strávit podzim života, kdy už budou pravděpodobně ovdovělé a osamocené. Tento odvážný nápad ležel “v šuplíku” dlouhých deset let.

Jedna z přítelkyň jednoho dne objevila zdánlivě ideální nemovitost, kde by mohly svůj sen uskutečnit. Starý dům na předměstí města Guangzhou sliboval dostatek místa pro všechny a zaplatily za něj v přepočtu 13 milionů korun.

Kompletní rekonstrukce dala vyrůst moderní vile 

Technický stav budovy vyžadoval kompletní přestavbu. Zachováno bylo pouze obvodové zdivo z červených cihel usazených v kvalitním betonovém rámu. Díky kreativnímu přístupu architektů se z polorozpadlé budovy podařilo vybudovat moderní třípodlažní vilu s originálními stavebními prvky.

V přízemí vznikl společný obývací prostor s kuchyní a jídelnou nejen pro samotné majitelky, ale i jejich možné návštěvy. Společenské prostory jsou tak řešeny vskutku velkoryse. 

Nejvýraznějším prvkem domu je visutá prosklená terasa, která ční nad zahradu a umožňuje panoramatické výhledy na okolní zalesněné kopce. Uvnitř nalezneme posezení určené pro čajový rituál. Všechny přítelkyně jsou totiž vášnivé milovnice čaje a svému koníčku proto zasvětily nejlepší místnost v domě.

V případě příznivého počasí je možné dopřát si čaj i na zahradě. K tomuto účelu byl zbudován nový altán s komfortním posezením.

Prostor pro společnost i pro klid duše

Dům byl navržen tak, aby poskytoval dostatek prostoru pro společné setkávání, vaření a stolování, ale zároveň dopřál každé z majitelek místo jen pro sebe. Každá má k dispozici samostatný pokoj s místem na odpočinek, ruční práce a své osobní věci.

Dámy si jsou dobře vědomy také možných úskalí společného života. Již teď plánují, že se každá naučí jinou důležitou aktivitu, která usnadní společné soužití. Jedna bude vařit, druhá se naučí základy tradiční čínské medicíny, třetí hru na oblíbený hudební nástroj. Díky tomu by se měla snížit šance na možné konflikty nejen v kuchyni.

Foto, Video: 一条Yit.

Martina Nosálková

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.