Pěstovat bylinky se vyplatí. Zvláště ty, které mají blahodárný účinek na naše zdraví. Krom tradičních bylinek, které známe asi všichni, nám při nastupující rýmě či nachlazení mohou skvělou službu prokázat i bylinky méně známé – konkrétně například angínovník. Už jste slyšeli o této dekorativní květině, která roste především v období od června do září a zdobí ji oranžové květy? Pokud ne, zpozorněte.

Angínovník nebo také belamcanda chinensis je rostlina pocházející z daleké Číny. Ve volné přírodě byste ji však našli i v Japonsku nebo na Filipínách či při cestování po Indii. Angínovník se pěstuje zásadně jako okrasná rostlina, díky svým léčivým účinkům je však často označována za “léčivku”. Kromě zmíněných zdravotních potíží, jako je kašel nebo záněty, uleví také od nemoci hlasivek, rozpouští hleny nebo pomáhá při revmatismu či při horečkách. Jistě není pochyb o tom, že právě angínovník je dobré pěstovat.

Doma nebo na zahradě?

Co je u této okrasné rostliny skvělé, je to, že ji můžete pěstovat jak doma, tak na zahradě. Záleží tedy jenom na vás. V zásadě se pěstuje angínovník ze semínek, které se vysévají v období mezi lednem a březnem. Aby rostlina rychle a zdravě vyklíčila, doporučujeme přidat do květináče i rašelinovou tabletu.

Co angínovník potřebuje ke svému spokojenému růstu?

Pokud už nějakou dobu pěstujete rostliny, víte, že každá vyžaduje ke svému spokojenému růstu a životu něco krapet jiného. Co se týče angínovníku, miluje vlhkost, ale pozor si dejte na přemokření. Substrát pro něj vždy volte hodně výživný, nebojte se do něj přidat písek. pH však musí být vždy neutrální.

Pakliže jste se rozhodli pro pěstování venku, rostlinu zasaďte do záhonů až ve chvíli, kdy se oteplí. Zakořeněné rostliny se však později stávají mrazuvzdornými, a tak vám nebudou dělat žádnou starost, nebudou vyžadovat zazimování, i když je dobré je posléze na zimu zakrýt třeba chvojím nebo netkanou textilií.

Foto: Wikipedia.

Tereza Čierníková

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.