Někdo se vzhlíží spíše v nepravidelnosti, jiný má naopak rád řád. Interiér o našich osobnostech dosti napoví, jelikož odráží naše představy o dokonalosti. Projektovat místnosti bez předchozích zkušeností sice není snadné, ale ne nemožné. Pro ty, kteří mají rádi symetrii, je zde několik rad, jak jí v interiéru docílit.

Symetrická místnost by měla mít výrazný střed

Symetrie je sjednocující koncept, který udává každé věci a každému kusu nábytku specifické místo, díky čemuž je dosaženo naprosté jednoty. Existuje mnoho typů symetrie, které hrají hlavní roli v architektuře i v návrzích interiérů. Mít dobré znalosti tohoto typu uspořádání je určitě velké plus, jestliže je pravidelnost tím, po čem bažíte.

Zrcadlově stejné uspořádání přináší v první řadě rovnováhu znatelnou na první pohled. Prostor by v takovém případě měl být rozdělen na dvě poloviny, které si budou vzhledově co nejvíc podobné. Vždy je také vhodné zvolit nějaký střed. Například v obývacím pokoji může být takovým středem stůl či krb a na každé straně pak bude například stejná dvoumístná pohovka, stejně křeslo, stejné květiny nebo další věci, jejichž cílem je udržet onu rovnováhu.

Symetrii lze dodržovat i na menších zónách, například kolem zrcadla, které je samo o sobě představitelem dokonalého odrazu. Rovnováhy stačí dosáhnout například dvěma stejnými lampičkami podél zrcadla nebo obrázky se stejným rámem.

Lehká asymetrie není na škodu, ba naopak

Když místnost upravujete podle těchto pravidel, vždy se na ni dívejte s odstupem – například z chodby, aby se vám místnost ukázala vcelku. Na první pohled odhalíte možné nedokonalosti. Se symetrií by se to však nemělo přehánět a obraz by neměl být dokonale zrcadlový.

Aby místnost vypadala upraveně, ale zato přirozeně, je možné například využít židle podobné velikosti a tvaru, ale vzhledově odlišné. To samé platí pro květiny, obrazy, dekorace a podobně. Důležité je i opakování barev a vzorů, které jsou v dané místnosti využity.

Pokud si myslíte, že jste prostě jen puntičkářští, nemějte obavy. Symetrie je velice oblíbeným způsobem uspořádání používaným předními bytovými designéry. Lidské oko totiž pravidelnost miluje, protože jsme na ni zvyklí díky mnoha symetrickým věcem kolem nás, včetně lidského těla.

Foto: Unsplash.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!