Banánové slupky jsou hotový zázrak, už nikdy je nevyhazujte. Díky nim bude pečené kuře vždy šťavnaté

Máte rádi banány a slupku potom jen vyhodíte do koše? To je chyba. Banánová slupka má pro zdraví, pro domácnost, pro zahrádku i pro vaření nedocenitelná využití. Příště až budete jíst banán, zamyslete se nad tím jak využít i slupku. Níže uvádíme několik nápadů na její využití.

Banán místo krému na boty

Kupujete si drahé krémy, kterými leštíte kožené boty? Zkuste využít slupku od banánu. Udělá vám stejnou službu a nic navíc neplatíte. Přetřete vnitřkem slupky povrch obuvi. Následně boty vyleštěte a přetřete suchým hadrem.

Banán jako hnojivo

Banánové slupky využijte také jako hnojivo pro pokojové květiny. Můžete slupku nakrájet na malé kousky a přidat do půdy, kde květina roste. Nebo si připravte přímo tekuté hnojivo. Zalijte banánové slupky vodou, uzavřete do sklenice a nechte přes noc vylouhovat. Vzniklé hnojivo pak přidejte při zalévání do konvičky. Slupky se také dobře rozkládají na kompostu a dodají půdě potřebné živiny.

Banán jako zbraň proti mšicím

S jarem začíná útok mšic na různé rostliny. Zejména trpí na zahrádce růže. Zakopejte pod povrch půdy banánové slupky. Mšice jejich odér nesnáší a přesměrují se někam jinam. Navíc rostlinám prospějete, protože slupky fungují jako perfektní hnojivo.

Banán jako gel na komáří štípnutí

Nemáte doma gel nebo krém proti svědění při štípnutí nebo vyrážkách? Vzpomeňte si na banánové slupky. Na poštípanou kůži dejte vnitřní stranu banánové slupky a 5 minut masírujte. Slupka obsahuje polysacharidy, díky kterým eliminuje zarudnutí i svědění.

Banán obsahuje ovocné kyseliny, které mají příznivý vliv na redukci nežádoucích pupínků. / Foto: Shutterstock

Banány proti pupínkům

Trápí vás akné? Každý večer si masírujte pleť vnitřkem slupky od banánu. Nebo můžete vnitřek vydlabat a použít jako masku, kdy jí necháte působit na obličeji 20 minut. Potom obličej opláchněte. Banán totiž obsahuje ovocné kyseliny, které mají příznivý vliv na redukci nežádoucích pupínků.

Banán a šťavnatost masa

Banán nejprve řádně omyjte, abyste zbavili slupku chemických postřiků. Nebo si kupte bio banány, které by neměly být chemicky ošetřené. Umístěte slupku na dno pekáče pod maso. Díky tomu se vám žádná pečínka při pečení nevysuší.

U banánu máte jistotu, že jej zpracujete úplně celý. Proč vyhazovat slupku, když jí může využít úplně každý. Díky tipům výše si její vyhození do koše třeba rozmyslíte.

Foto: Shutterstock, zdroj: PureWow, Tribune