Brambory jako všestranný pomocník. Vyndají rozbitou žárovku, odstraní skvrny od řepy nebo uleví bolavým svalům

Všichni používáme brambory v kuchyni. Jsou skvělou univerzální potravinou, která se dá připravit na obrovské množství způsobů. Jsou skvělým zdrojem vitamínu C a jednou z nejčastějších příloh. Známé je také jejich využití v zahradě jako hnojivo. Znáte další možnosti, jak se dá využít brambora? Věděli jste, že pomáhá proti oteklým očím, nebo že dokáže odstranit rez? Ukážeme vám několik způsobů, jak jinak využít účinky brambory i jinde, než v kuchyni.

Odstraní skvrny na kůži i na oblečení

Taková brambora dokáže se skvrnami divy. Trápí vás špinavé ruce od řepy, mrkve nebo borůvek? Myjete si několikrát ruce a nemůžete se barvy ze zpracování potravin zbavit? Rozkrojte bramboru a potřete si řezem ruce. Skvrny půjdou dolů samy. Obávané skvrny dokáže odstranit brambora i z oblečení. Nejlépe si poradí se skvrnou od trávy nebo špenátu.

Zatočí s otoky a bolavými klouby

Trápí vás otoky očí nebo bolavé klouby? Brambora je známá tím, že si dlouhou dobu drží získanou teplotu. Rozkrájejte brambory na plátky a dejte je zamrazit, nebo déle vychladit. Potom je obalte kusem látky a přiložte na oteklé či bolavé místo. Pro teplý zábal bramboru ohřejte, obalte textilií a přiložte na postižené místo.

Odstraní tmavé skvrny na pokožce

Trápí vás stařecké nebo pigmentové skvrny na pokožce? Brambory mají mnoho živin a vitamínů, které prospějí i vaší pokožce. Úspěšně udrží kožní póry a odstraní nečistoty na pokožce. Rozkrojte bramboru a třete na postiženém místě, dokud se neuvolní šťáva. Nechte potom působit asi 10 minut a opláchněte. Takto používejte bramboru 1x denně až do zmírnění nebo plného odstranění skvrny. Pro čistou pokožku si vyrobte pleťovou masku. Do mixéru dejte 1 až 2 brambory, šťávu z citrónu a půl lžičky kurkumy. Rozmixujte a naneste na obličej. Nechte působit 15 minut a potom opláchněte.

Odstraní rez

Trápí vás rez na nádobí nebo na zahradním nářadí? Kyselina šťavelová, která je v bramborách obsažena, dokáže rez rozpustit. Bramboru rozkrojte, posolte a třete na rezavé ploše. Předmět opláchněte vodou a osušte.

Foto: Shutterstock

Pomůže s prasklou žárovkou

Jak si poradit s rozbitou žárovkou v osvětlení, abyste se nepořezali? Pomůže vám na půl rozkrojená brambora. Odpojte světlo od zdroje a k rozbité žárovce přiložte půlku brambory, pootočte a žárovku snadno vyjmete.

Umyje špinavá okna

Brambora je také skvělý pomocník na čištění oken, zrcadel a dalších čirých povrchů. Stačí bramborou přetřít povrch, který je třeba vyčistit. Následně textilií odstraňte šťávu z brambor a vyleštěte. Bramborou se dají vyčistit i plavecké brýle a další věci, které jsou z čirého plastu. Vidíte, že z brambor nemusíte jen vařit. Je skvělým pomocníkem ve všech oblastech přes kosmetiku po odstraňování skvrn. Skvěle poslouží také jako ekologický čistič na mytí oken nebo zrcadel.

Foto: Shutterstock, zdroj: Almanac, Lifehacker