Časté chyby českých zahrádkářů

Foto: Unsplash.com

I když se výsadba rostlin může považovat za banalitu, mnozí zahrádkáři se dopouští chyb, které jsou neomluvitelné a které velice škodí rostlinám, jež sází. Mnohdy za chyby může nepozornost, mnohdy nevědomost, v každém případě bychom se měli snažit o to, abychom chybám předcházeli. Podívejme se na tři chyby, kterých se dopouštíme nejčastěji, a v budoucnu se jich, prosím, vyvarujme.

Mnoho rostlin na jednom místě

Někteří zahrádkáři budí v lidech pocit, že nepěstují krásnou okrasnou zahradu, ale spíše jeden velký zmatek. I tak může vypadat zahrada. Při výsadbě rostlin se tedy držte jednoho pravidla, a sice nesázejte rostliny na jedno místo, ale rostliny krásně rozprostřete po celé okrasné zahradě. Přece jen ne všechny květiny se sebou souzní, některé se nemohou ani vystát, jiné k sobě zkrátka nejdou. I když je v současné době sortiment na trhu víc než lákavý, raději se neukvapujte a nekupujte více druhů, než potřebujete.

Foto: Unsplash.com

Ideální je, když zakoupíte více odrůd jedné rostliny. Například koupíte jiřiny v mnoha jejích podobách. Stejně tak je možné kombinovat krásné barevné rostliny se stálezelenými keři nebo krasnými trávami.

Volba nevhodného stanoviště

Velice často se stává, že zvolíme místo, které není pro danou rostlinu to pravé. Proto než zamíříte do květinářství nebo do obchodu se zahrádkářskými potřebami, raději mějte dopředu promyšlené, kam kytičku zasadíte a od toho se při výběru odpíchněte. Existují rostliny, které si libují ve stínu, existují však takové, které stín nesnáší a které preferují sluníčko.

Foto: Unsplash.com

Stejně tak vybírejte květiny dle toho, do jaké výše narostou. Na malou zahradu se nehodí rostliny, které se rozrostou zejména do šířky, nikoli do výšky.

Všechny kyselomilné rostliny sázíme do kyselé půdy

Mnozí zahrádkáři jsou toho názoru, že všechny kyselomilné rostliny patří do kyselé půdy, jenže opak je pravdou. Nenechme se zmást označením, ale raději si opět o rostlině něco zjistěme, než ji zasadíme. Kyselomilné rostliny jsou například vřesovištní rostliny, které však nevyžadují čistě kyselou půdu, ale je vhodnější půda, která je smíchána s rašelinou. Zároveň kyselomilné rostliny nevysazujte přímo do zahradní zeminy,

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!