Červená barva v interiérech zahřeje i zlepší náladu, může ale vzbudit i agresi

Při malování pokojů uvažujete nad různými odstíny. Favoritem bývá bílá barva, která je jemná, neutrální, která ladí prakticky se vším. Někteří však uvažují i nad červenou, i když to je barva, o které se říká, že vzbuzuje hněv a agresivitu. Patří tedy do interiéru?

I když může na někoho červená barva působit agresivně, ve skutečnosti je to barva, která do interiéru patří. Dokáže člověka zahřát a zlepšit jeho náladu.

Červená je symbolem horka

Červená barva je barvou moderní a nadčasovou. Proto nad ní dlouho nedumejte, zkrátka se pro ni rozhodněte. Je to barva horka, dokáže zvýšit subjektivní teplotu v místnosti. Pokud jste do nynějška měli pocit, že jde z interiéru chlad, červená tento pocit zažene.

Foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Buďte s ní opatrní a raději s ní šetřete

Jak jsme zmínili, červená může u někoho vzbudit agresivitu a hněv. Bohužel je to stinná stránka tohoto odstínu. Agresivitě a hněvu se však vyvarujete tak, když s červenou barvou budete šetřit, když s ní budete opatrní. Odborníci doporučují nepoužívat červenou barvu na velkou plochu. Taktéž je dobré ji kombinovat s jinými odstíny barev. Do kupy jde se zmiňovanou bílou, ale klidně ji kombinujte s přírodními materiály a hnědou barvou.

Foto: Ume illustration / Shutterstock.com

Červená nepatří do místností, kde odpočíváte

Každá barva patří do jiného interiéru, to vám potvrdí i profesionální malíři. Zatímco modrá patří do místností, kde odpočíváte, což jsou ložnice nebo koupelny, červená do takových pokojů naopak nepatří. Důvodem je to, že vás může rušit a vzbuzovat ve vás nechtěné emoce. Raději ji mějte v obývacím pokoji, kde se díky ní budete cítit dobře.

Červená na doplňcích a bytovém textilu

Pokud chcete mít červenou barvu právě v ložnici, nabízí se jedna možnost. Vneste ji do ložnic na doplňcích nebo bytovém textilu. Červená je totiž skvělým akcentem, který dokáže v malém množství i do ložnic přinést pozitivní a optimistický nádech.

Foto: Shutterstock.com, Unsplash.com, Pexels.com.

Tereza Čierníková

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.

DISKUZE