Česko spouští velkorysé dotace na elektromobily. Miliardy korun za to zaplatí úplně všichni

Dotace na různé věci tu byly a budou. V současné době přichází však na řadu dotace na elektromobily. Má to však jeden háček. Plnění dotací má však své podmínky. A jaké? O tom si povíme dále…

Elektromobil je u nás pozadu

U dotačního programu, známého pod názvem Záruka elektromobilita – I, se předpokládá, že bude poskytován zejména firmám (malé, velké i střední) a podnikatelům. Celková částka dotace činí 1,95 miliardy korun. Ale má to jeden háček. Evropská Unie poskytuje tyto dotace na elektromobily. Pokud se však dotace dostatečně nevyčerpají, nemusí Evropská Unie dotace vůbec poskytnout.

Podnikatel či firma si bude moci od jarních měsíců roku 2024 (očekává se od druhé poloviny března) až do 30. září 2025 zažádat o dotaci prostřednictvím jednoduchého formuláře. Daná dotace je poskytována ve formě bankovní záruky na komerční úvěr. Současně je podnikateli udělen příspěvek ze strany Národní rozvojové banky.

Jednou z podmínek je uplatnění dotací na 4555 elektromobilů. Z dlouhodobého hlediska však patříme k lidem, kteří mají radši vozy se spalovacím motorem. Do září 2023 je dle statistik registrováno pouze 20 323 osobních elektromobilů. Je to zejména kvůli vysokým částkám za tento typ vozu. Nicméně během minulého roku se počet elektromobilů zvýšil o 45 procent, a proto by vyčerpání daných dotací nemělo být problémem.

Foto: Shutterstock

Proč dotaci využijí naši podnikatelé

Dotací chce stát docílit, že podnikatelé, kteří chtějí jezdit ekologicky, tak mají šanci dosáhnout právě na zrovna ne levný elektromobil. Výhodu dotací spíše využijí zejména podnikatelé než fyzické osoby. Další bonus, který podnikatelé získávají při pořízení automobilu, je možnost parkovat po celé Praze zdarma.

Jestliže bude mít firma zájem o osobní automobil, může získat až 200 tisíc korun z dotací. Jestliže bude chtít využít dotaci na koupi nákladního nebo vodíkového vozidla, dostane 300 tisíc korun. V případě, že si firma chce nechat pořídit rovnou i dobíjecí stanici, dostane dotaci v rozmezí 50 až 150 tisíc korun.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPO