Čím osázet skalku, aby kvetla po celý rok?

Krásná skalka je součástí každého domu. Zatímco někteří lidé zakládají skalku u vchodových dveří, jiní jimi zdobí svou zahradu. V současné době stále více lidí chce osázet svou skalku takovými květinami, aby krásně kvetly po celý rok. Jenže existují vůbec takové květiny? Čím skalku osázet, aby skutečně kvetla po celý dlouhý rok?

O pěkně založené skalce se říká, že je jako diamant. Čím je starší, tím více na zahradě vynikne. Abyste se s ní však mohli chlubit, nabízí se otázka, čím ji tedy osázet?

Než založíte skalku

Pokud se rozhodnete založit skalku, je třeba dbát na určitá pravidla. Moderní skalky už se neumísťují na svahy, ale spíše se zakládají v suchých zídkách nebo v kvetoucích zákoutích u cesty.

Dalším pravidlem je, že se do skalky hodí spíše bohatě kvetoucí trvalky, které jsou nízkého trsnatého vzrůstu. Exotické rostliny nebudou nejlepší volbou, stejně tak nespoléhejte na to, že květiny z hor vydrží naprosto všechno. Ani těm se nemusí ve skalkách dařit. Pokud jste začínajícím “skalničkářkem”, raději zprvu investujte do otužilých rostlin.

Čím skalku osázet?

Dnes existuje mnoho květin, kterými můžete skalku osázet. Jednotlivé květiny vždycky vybírejte podle toho, kde je skalka umístěná. Každá rostlina má jiné požadavky na světlo, na půdua a taky na zálivku, na to vše je třeba pamatovat.

Pokud jste začátečníkem, doporučujeme zvolit skalničky pro začátečníky. Ideální je třeba kostřava, lomikámen, tařička nebo třeba plaménky či pochybek. Pokud byste chtěli mít na své skalničce vysokohorské druhy květin, doproučujeme lnici alpskou, která má krásné modré nebo fialové květy. Vhodná je i chudina vždyzelená, která má květy žluté.

Skalka plná okrasných trav

Součástí skalky mohou být také okrasné trávy, které jsou ozdobou skalek po celý rok. Na skalky se hodí třeba kostřavy sivé nebo ostřice japonské, jež jsou úzké a stříbřité.

Vhodnou okrasnou trávou je také oves bělostný nebo taky kavyl péřovitý.

Foto: Shutterstock

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.