Čínský Wuhan se pyšní architektonicky oceňovaným rekreačním centrem v blízkých horách

Hornaté okolí čínského Wuhanu, který je v posledních měsících známý spíše jako epicentrum koronaviru, v posledních dekádách průmyslového rozvoje trpí na nedostatek obyvatelstva. Aby ne, mnoho Číňanů se stahuje za prací do velkých metropolí a chudý venkov pak prohlubuje svou chudobu. Mladí zkrátka hledají štěstí ve velkých firmách a korporátech, nikoliv v horách a s tradičním způsobem života.

V tomto projektu bylo cílem najít strategii obnovy, do níž se mohou zapojit návštěvníci i místní obyvatelé za přispění moderní architektury – jak jinak než v kombinaci s turismem. Vesnička Hayiang, odkud investor pochází a kde také došlo k realizaci projektu, je pro podobné účely v podstatě ideální lokalitou. Vesnice je z jedné části obklopena kopcem lemovaným hustým lesem a druhá strana je pak orientována k okolním rybníkům. Velkoměsto Wuhan je vzdálené ani ne dvě hodiny cesty autem.

Projekt si kladl za cíl vytvořit multifunkční moderní objekt, který bude zapadat do místního urbanistického vzoru. Komplex sestává z hotelu, spa, restaurace a dalších služeb, které vyhledávají moderní lidé, chtějí-li si odpočinout od ruchu velkoměstského života. Najít klidné útočiště blízko přírodě v dojezdové vzdálenosti do metropole a nabrat přes víkend síly na pracovní týden je častým a oblíbeným způsobem relaxu nejen v Číně.

Haiyang_Village_(8)
Haiyang_Village_(9)

Stěžejní části komplexu vycházejí z otevřených prostor, jejichž vzdušnost je podtržena výraznými okny, které tvoří celistvé stěny. Základní stavební prvky jsou klasické cihly, které ve své ryzí naturální podobě nepotřebují fasádové krytí. Dohromady s bambusovým obložením pak perfektně zapadají do folklóru místních usedlostí

Projekt se dočkal řady architektonických ocenění a dokonce si vysloužil i své místo na prestižním achitektonickém portále Archdaily.com

Foto: Fenfang Lu (EXH Design), Archdaily.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

DISKUZE