Dávejte si pozor na nádobí. Některé typy vypouštějí do jídla toxiny

Kuchyně patří mezi nejdůležitější prostory v domácnosti pro každou hospodyňku. Proto je klíčové, aby v ní byly používány pouze kvalitní suroviny a nádobí. Dejte si pozor na následující typy hrnců, které mohou uvolňovat toxické látky do vašich pokrmů. Jaké to jsou, si povíme v následujících řádcích.

Výběr nádobí je důležitý

Vaše kuchyně je jednou z nejdůležitějších místností ve vašem domově. Je to místo, ve kterém se jednotlivé ingredience mění v chutné pokrmy pro celou rodinu i děti. Proto je také nesmírně nutné a důležité, aby nádobí v kuchyni odpovídalo určitým standardům. Při vybírání nádobí do kuchyně je důležité, abyste byli extrémně opatrní. Některé hrnce totiž vypouští do jídla toxické látky.

Pozor na keramiku a hliník

Keramické hrnce a pánve mohou vypadat atraktivně a esteticky, ale bohužel do vašich pokrmů mohou uvolňovat škodlivé látky a toxiny. Tyto hrnce jsou totiž vyrobeny z různých kovů pokrytých syntetickými polymery. Při vaření nebo ohřívání jídla v keramickém nádobí se po nějaké době může začít uvolňovat olovo. I velmi malé množství olova je pro lidské zdraví velmi nebezpečné.

Ani hliníkové hrnce nejsou dost bezpečné, protože časem uvolňují hliník do pokrmů. Přestože jsou opatřeny ochrannou vrstvou, tak se tato vrstva při častém používání postupně opotřebovává a nakonec zcela zmizí. Když se hliník dostane do těla, začne se hromadit v klíčových orgánech, což je zvláště nebezpečné, pokud se dostane k nervovému systému.

Foto: Shutterstock

Pozor na měděné hrnce

Dalším nebezpečným nádobím jsou pak měděné hrnce. Měď má výbornou tepelnou vodivost, ale zároveň z ochranného povlaku snadno uvolňuje měď a nikl. Tyto kovy se mohou rychle dostat do jídla a způsobovat alergie. Měď navíc snižuje hladinu zinku v těle, což oslabuje imunitní systém. Nepřekvapí, že teflonové hrnce a pánve jsou také škodlivé. Při zahřátí na teplotu nad 370 stupňů Celsia začíná teflon uvolňovat karcinogenní látky, které mohou výrazně poškodit vaše zdraví. Proto zvolte nádobí z nerezové oceli, litiny nebo skla.

Foto: Shutterstock, zdroj: Chemtrust, Theswellscore