Do každé místnosti patří jiná žárovka. Jaká patří do ložnice a jaká do pracovny?

Do každé místnosti patří jiná žárovka. Jaká patří do ložnice a jaká do pracovny?

Výběr správného osvětlení je klíčový při zařizování domácnosti. Bohužel na to jen málokdo pamatuje, jen málokdo si to uvědomuje. Není to však jen o výběru správného typu svítidla, je to zejména o žárovkách, které ve svítidlech sídlí. Do každé místnosti se totiž hodí žárovka zcela jiná.

Typů žárovek je hned několik

Nejdříve se pozastavme nad jednotlivými typy žárovek. Těch totiž existuje rovnou několik. Na trhu nejčastěji narazíme na klasické žárovky, jejichž prodej a dovoz je už na území Evropské unie zakázán, přesto je stále lze koupit. Světlo, které vyzařují, je teplé, mají schopnost stmívání a v případě potřeby okamžitě naběhnou na sto procent svítivosti.

Pak se můžete setkat s takzvanými halogenovými žárovkami, které mají menší příkon než klasické žárovky. Pyšní se zejména vyšší životností a špičkovým barevným podáním světla.

Do třetice se prodávají také LED žárovky, jež jsou dnes velmi vyzdvihované především proto, že nespotřebovávají tolik energie jako jiné typy žárovek. V dnešní době neustále rostoucích cen za energie jsou velmi vyhledávané. Jejich životnost je extrémně vysoká.

Vybíráme žárovky do jednotlivých místností domu

Když jsme se seznámili s jednotlivými typy žárovek, nabízí se otázka, jaké patří do které místnosti domu. Jak již bylo zmíněno, v každé místnosti se hodí mít jinou žárovku.

Do ložnic, obývacích pokojů nebo dětských pokojů se vyplatí instalovat žárovku vyzařující dostatek tepla. Teplé světlo dokáže navodit v člověku příjemný pocit, což přesně ve zmíněných místnostech chcete mít. Vhodné jsou tedy klasické žárovky, které mají nažloutlý odstín.

Do koupelen se hodí spíše osvětlení, které bude mít teplotu neutrálně bílou. Koupelny většinou potřebují člověka probudit, proto studené LED žárovky jsou ideální volbou. Navíc koupelnu opticky zvětší. I když patří LED žárovky do koupelen, v žádném případě nepatří do ložnic, kde by vám mohly zabránit v bezproblémovém usínání.

Foto: Shutterstock

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.