Do každé místnosti vyberte vhodnou podlahu

Jen stěží by se vám povedlo zvolit jedinou podlahu, která by v celém bytě vyhovovala vašim potřebám. V každé místnosti na ni máme trochu jiné požadavky. Je důležitým parametrem, aby pro nás byla daná místnost funkční, praktická i útulná zároveň. V chodbě možná dáte přednost tomu, aby se jen tak nepoškodila, nebyl na ní hned vidět prach, v ložnici nebo v obývacím pokoji vám bude víc vadit, pokud by vás studila do nohou.

Důležitý je rovný základ

Aby podlaha byla sama o sobě hezká, potřebuje mít pod sebou kvalitní základ. Důležitá je jeho pevnost a rovnost. Zároveň počítejte s tím, že musí vydržet beze změny opravdu celá léta. Pokud nemáte podlahu ideálně rovnou, lze to řešit pomocí samonivelační stěrky, která bude ve výsledku zcela hladká a překryje původní nerovný povrch. Jen je potřeba po zalití místností nechat podlahu vyschnout.

Pro každý byt je optimální jiný design

Při výběru podlahy máte na výběr z mnoha variant. Každým rokem se podlahy různě vylepšují, zdokonaluje se jejich materiál, prodlužuje životnost i se stávají ekologičtějšími. Dále máte na výběr z mnoha barevných provedení.

Když vyberete podlahu z přírodního materiálu, místnost bude hned působit útulněji.

Snažte se také o to, aby celý byt působil jednotným rázem. Pokud máte vše spíše přírodní, volte podle toho i podlahu. Pokud u vás vítězí praktičnost a klidně umělé materiály, nebojte se jich ani při výběru podlahy.

Požadavky na jednotlivé místnosti

Zkuste zkombinovat požadavek na vzhled podlahy a její praktičnost. Dnes je na trhu spousta variant, ze kterých můžete vybírat tak, abyste dosáhli požadovaného výsledku. I pokud má podlaha vypadat jako ze dřeva, klidně můžete sáhnout po dlažbě nebo linoleu. Někdo však nedá na přírodní materiály dopustit, pak se řiďte svými pocity a potřebami.

Chodba

Tady je hlavním požadavkem, aby se vám prostor dobře udržoval. Přece jen je to místnost, kam vejdete v botách, nanesete sem prach zvenku, vjedete sem kočárkem. Hodí se tedy podlaha, která se rychle setře a nepoškrábe se třeba od kamínků. Zároveň se sem příliš nehodí světlé barvy, na kterých je každý otisk boty hned velmi nápadný. Uspěje tu dlažba nebo linoleum, naopak uvažovat nemusíte o koberci nebo dřevu.

Obývací pokoj a ložnice

Většinou právě v obývacím pokoji máme svůj koutek, kde se potřebujeme cítit pohodlně. Bereme sem své přátele, trávíme tu večery s rodinou. Podlaha by měla esteticky zapadnout do celkového vzhledu pokoje. Zároveň by nám měla poskytnout tepelný komfort. Hodí se sem dřevo, linoleum, vinyl, laminát. V ložnici bude výběr zhruba obdobný. I tady potřebujeme z místnosti cítit klid, teplo a bezpečí.

Kuchyň

Je zřejmé, že v kuchyni bude kladen důraz zejména na odolnost materiálu. Pokud vám při vaření něco upadne, je třeba, aby se s podlahou nic nestalo. Zároveň by tu měl být možný rychlý úklid, na podlaze by neměly zůstávat fleky. Podobně jako v případě chodby neprohloupíte s dlažbou nebo linoleem.

Dětský pokoj

Tady by měl být kladen důraz na snadné udržování podlahy, její odolnost a navození příjemného pocitu. Obvykle se využívá linoleum nebo tvrzený vinyl.

Koupelna

Podlaha tu musí odolávat vysoké vlhkosti. Důležité je, aby neklouzala. Jedná se o místnost, kde nejčastěji zvažujeme podlahové topení. Ideální pak je dlažba, někdy se využívá i vinyl.

Celkový vzhled místnosti

Zamyslete se nad tím, zda je do místnosti vhodná tmavší či světlejší podlaha. Malou místnost tmavá podlaha ještě zmenší, světlá naopak. Zároveň zapřemýšlejte nad tím, zda se vám k barvě podlahy bude hodit odstín nábytku.

Pokud máte jeden pokoj rozdělený do dvou odlišných zón (třeba kuchyň máte spojenou s obývacím pokojem nebo v obývacím pokoji máte jednu část vyhrazenou jako pracovnu), můžete od sebe tyto oblasti oddělit právě pomocí podlahy.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!