Dokážete si najít vhodnou investiční příležitost?

Zorientovat se na burze nebo ve světě investic není snadné. Chcete-li zhodnotit své investice, ale zároveň začínáte vědomostně i zkušenostně zcela od píky, existuje několik možností, jak načerpat potřebné vědomosti.

První možnost je vyhledat informace na burzách, dále lze čerpat vědomosti pochopitelně z internetu nebo přímo oslovit kvalifikovaného burzovního makléře či odborně proškoleného bankovního poradce. Ten vám ochotně vypracuje a připraví investiční portfolio. Jeho vypracování bude předcházet podrobná analýza vašich preferencí a investičních zkušeností a jakou míru rizika jste ochotni podstoupit. Na základě této analýzy vás poradce vyhodnotí a zvolí pro vás vhodnou investiční strategii.

Je správný čas na investici do akcií a dluhopisů?

V nedávné době sice došlo k nepříjemným propadům na akciových trzích, ale tato situace znamená také možnost nákupu akcií za příznivých podmínek. Investoři mají také tendence přesouvat své investice spíše do dluhopisů. Snaží se lákat střadatele  (především v USA ) na vyšší úrokové sazby.

Ačkoliv došlo k poklesům výnosů na amerických burzách, nákup některých amerických akcií by do budoucna mohl představovat poměrně zajímavou investici. Dluhopisy představují určitou jistotu na finančním trhu, i když cenou za ni je nižší úroková sazba. O postupu je vhodné poradit se s kvalitním finančním poradcem, který vás zároveň bude pravidelně informovat o aktuálním dění.

Při investici do dluhopisů můžete počítat s úrokovou sazbou kolem 2 %. Ovšem pozor na investice do státních dluhopisů. Ty jsou finančními analytiky považovány spíše za nevhodnou investici, při níž vážete finanční prostředky na dlouhé období s poměrně nízkým zhodnocením a také jejich zajištění vyvolává mezi ekonomy polemiky.

Investujte do drahých kamenů, jejich cena neustále roste.

Země jako Čína a Indie investují velké množství finančních prostředků do drahých kamenů. Tento trend propukl již v roce 2010 po období celosvětové hospodářské recese. Jako zajímavý investiční artikl se jeví barevný kámen sytě fialové barvy – tanzanit. Ten je těžen pouze na jenom místě na světě – v africké Tanzanii a je zřejmé, že jeho zásoby jsou limitované, což povede k tomu, že jeho cena se do budoucna mnohonásobně zvýší. Jeho naprosté vytěžení se předpokládá v perspektivě 30 let.

Dle slov renomovaného klenotníka se tržní cena nevybroušených tanzanitů pohybuje kolem 500 – 1200 dolarů za karát. Cena vybroušeného kamene se po zasazení do šperku může dosáhnout až 2800 dolarů za karát. Pokud vás investice zaujala, tak rozhodně neváhejte. Cena tanzanitu roste od roku 2010 až o 15 % ročně.

Investujte do nemovitosti.

Investovat do vlastní nemovitosti nebo raději volit nájemní bydlení? To je ožehavá otázka, kterou v současné době řeší spousta mladých lidí. Trendem předchozích let, kdy se ceny nemovitosti následkem hospodářské recese výrazně snižovaly, bylo pořízení vlastního bytu nebo výstavba rodinného domu. Vlastnictví bytu nebo jiné nemovitosti jim poskytovalo určitou záruku klidného bydlení bez nutnosti se opakovaně stěhovat a také záruku na stáří, kdy nebudou nuceni investovat do nájmu, který si určuje majitel nemovitosti.

Nyní nastala poněkud odlišná situace. Zpřísněné podmínky pro poskytování hypoték a také vyšší úrokové sazby vyvolávají u mladých lidí vyšší zájem o nájemní bydlení. Ze statistik vyplývá, že v současnosti žije v rámci EU v nájemních bytech více než 30 % lidí. Ti mají na bydlení již jiný pohled. Pro mladou generaci není vlastnictví bytu prioritní. Využívají možnosti cestovat, studovat v různých zemích EU bydlení. To se jeví jako zajímavá příležitost pro majitele bytů. Také společnosti developerského typu mají možnost svou nabídku orientovat jiným směrem a zaměřit se více na možnost pronájmu „investičního bydlení“, když v současnosti koupěschopnost obyvatel pozvolna klesá.

Foto: Unsplash.com, Europa.eu.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!