Dokonale bílé záclony zajistí 2 suroviny z kuchyně. Obejdete se i bez sušení a žehlení

Záclony jsou jedna z nejchoulostivějších materiálů na praní. Uděláte jednu chybu a záclony můžete vyhodit. Víte jak se perou záclony a jak je udržet zářivě bílé? Podívejte se s námi na následující tipy.

Praní záclon

Předtím než záclony vypereme, je zbavíme nánosu prachu. Venku je vyklepeme. Doporučuje se záclony prát ručně. Na většině praček si tento šetrný program najdete. Zvolte program přímo na ruční praní nebo na jemné prádlo. Teplota by měla být nejlépe 30°C. Cyklus si upravte tak, abyste úplně vynechali ždímání nebo jej nastavili na nejnižší otáčky.

Bělení záclon

Záclony můžeme vyprat přímo bělícím speciálním prostředkem. Proč ale utrácet, když si bělící prostředek můžete vyrobit doma z dostupných surovin.

Sůl

Roztok na bělení záclon si připravíme tak, že smícháme 3 až 5 lžic soli s pracím přípravkem. Rozpustíme je v teplé vodě a přidáme záclony. Necháme je ponořené nejlépe přes noc. Potom záclony vyperte klasickým způsobem v pračce na nejšetrnější program.

Jedlá soda

Soda je opravdu zázračná a využijete jí i na bělení prádla. Připravíme si roztok z 500 g jedlé sody a 10 litrů vody. Záclony namočíme nejméně na 1 hodinu a potom vypereme.

Foto: Shutterstock

Kypřící prášek

Do vodní lázně nasypeme pytlíček prášku do pečiva. Záclony namočíme do roztoku a necháme několik hodin namáčet. Potom je můžeme vyprat v pračce.

Ocet

Nejlevnější variantou je použít klasický vinný ocet. Na 1 l vody přidejte 3 lžíce octa. Do roztoku vložte záclony a nechte působit přes noc. Následně je vyperte klasickým způsobem.

Sušení záclon

Záclony rozhodně nedávejte do sušičky. Mohly by se nenávratně poškodit. Nejlepší je ještě mokré záclony pověsit zpátky do oken. Nechat je volně oschnout. Nejlepší čas pro praní záclon je tedy nějaké teplejší roční období.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hunker