Už je tomu rok, co Evropský parlament schválil revizi Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD). Záměr dobrý, ale jak to bude vypadat v praxi pro vlastníky nemovitostí, to se teprve uvidí.
Co se v EU usnesli?
O roku 2027 musí být veškeré nově postavené budovy ve státním a veřejném majetku bezemisní. Novostavby rodinných domů a dalších soukromých objektů se mají stát klimaticky neutrálními od roku 2030. No a do roku 2050 by se měly zrenovovat všechny budovy tak, aby produkce emisí byla nulová. Ano, i chaty a chalupy.
Vidět sklenici poloplnou
To zní šíleně! Říkáte si a chcete rozprodat veškerý majetek, zakoupit elektro dodávku (protože jinou vám za pár let stejně zakážou) a jezdit jako nomádi po světě? Brzděte. Když už bylo rozhodnuto, nezbývá nám nic jiného než se na situaci dívat optimisticky. Renovace sníží nejen emise, ale také spotřebu energie, tudíž vás čekají nižší náklady. Díky vysoké poptávce po renovacích dostane příležitost mnoho malých a středních firem, to znamená, že zase bude práce. Aspoň tak to vidí vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí Petr Holub.
Kolik vás to bude stát
No jo, to je sice všechno hezké, ale kolik stojí udělat ze starého baráku s energetickou náročností Z bezemisní pařezovou chaloupku?
Bezemisní budova je zateplená komplet. Aby energie neunikala ani topením v zimě, ani chlazením v létě. Co to znamená v praxi? Zateplení budovy, výměna oken, zdroje tepla, někdy dokonce instalace fotovoltaiky. U starších nemovitostí se tak dostanete na několik milionů korun.

Mám právo na dotace?
Podívejte se na dotace v rámci programu Nová zelená úsporám a také na Oprav dům po babičce. Některé banky navíc nabízejí na tzv. „zelené“ hypotéky za účelem rekonstrukce nižší úrok.
Bude to tak horké?
Ano i ne. Evropská unie samozřejmě na své členské státy bude tlačit tvrdě, nicméně Čeští politikové si uvědomují, že nic takového jako 100 % klimaticky neutrálních staveb v horizontu 25 let nebude možné dosáhnout. Chtějí však vytvořit co nejvíce motivující podmínky k tomu, aby vlastníci nemovitostí chtěli renovace provést dobrovolně. Největším lákadlem je již výše zmíněná nižší spotřeba energie spojená s extrémně nízkými náklady.
Foto: Shutterstock, zdroj: mpo.gov.cz, sanceprobudovy.cz, living.iprima.cz