Dovolenou si neužijete, pokud svůj domov před odjezdem řádně nezabezpečíte

Letní prázdniny se k nám blíží pomalými krůčky a společně s nimi i to, na co se většina z nás nejvíce těší: období dovolených! Během tohoto léta si většina z nás užije dovolenou dost možná jen v rámci České republiky, neznamená to však, že bychom měli jakkoliv podcenit zabezpečení naší domácnosti.

Podle statistik je letní sezóna největším rájem pro zloděje a lupiče. Během tohoto období rapidně vzrůstá počet vloupání, které je z části způsobeno i tím, že majitelé bytů nebo domů dostatečně nezabezpečí svůj domov před tím, nežli si odjedou užívat na dovolenou. Neudělejte tu samou chybu a se zabezpečením domácnosti si dejte záležet.

Do zabezpečení domácnosti je potřeba investovat

Pod pojmem “zabezpečení domácnosti” si každý z nás může představit ledasco. Odborníci však mají v tomto ohledu jasno: každý by měl do svého bydlení a jeho zabezpečení investovat tolik, na kolik si svůj majetek cení. Obecně se doporučuje do zabezpečení vložit okolo 10 % z celkové hodnoty majetku. Zabezpečit byste přitom měli nejen samotnou domácnost, ale disponujete-li třeba i zahradním domkem, pak ani v tomto případě by nemělo chybět důkladné zabezpečení.

Postarejte se o to, aby se k vám dveřmi nikdo nedostal

Nejvíce lupičů to při pokusu o vloupání zkusí nejprve dveřmi. Je to nejjednodušší cesta a divili byste se, kolik lidí nemá bezpečnostní dveře, které by měly být základem. I zde si opět dovolíme zmínit výsledky statistik, které poukazují na to, že v závislosti na poloze bytu se až 90 % vloupání odehraje právě přes vstupní dveře.

Investice do bezpečnostních dveří by tak měla být pro každého z nás samozřejmostí. Jako bezpečnostní se označují ty dveře, které se zařadily do bezpečnostní třídy 3 a výše – celkově je 6 bezpečnostních tříd. Takové dveře mají robustní kovovou konstrukci, jsou celoplošně pokryty kovovou vrstvou a mají ocelovou kostru. Jejich součástí je bezpečnostní vložka, která odolá klasickému odvrtávání nebo vychytávání pomocí planžety, což jsou běžné triky lupičů.

Nechcete investovat do bezpečnostních dveří? Pořiďte si alespoň bezpečnostní zámky

Ne každý chce nebo si po finanční stránce může dovolit investovat do kvalitních bezpečnostních dveří, což rozhodně není nejlevnější záležitost. Pokud je to i váš případ, nemusíte si zoufat. Místo bezpečnostních dveří si pořiďte alespoň bezpečnostní zámky, které po finanční stránce vyjdou levněji a vstup případným lupičům značně z zkomplikují.

Bezpečnostní zámky spadající do bezpečnostní třídy 4 dokážou odolat až 10 minutovému vrtání elektrické vrtačky, případně i jiným nástrojům, které zloději při pokusech o vloupání často a s oblibou používají. Zloděj si pak dobře rozmyslí, jestli se do překonání takové překážky, která by ho stála spoustu času i případné odhalení, vůbec pustí.

Když to nejde dveřmi, půjde to oknem

Jakmile se zloději k vám domů nedostanou dveřmi, je-li to v jejich možnostech, zkusí to oknem. To je problém především nízkopodlažních domů nebo bytů nacházejících se v přízemí. Okna jsou zkrátka dalším rizikovým místem, kde je potřeba zajistit jejich důkladné zabezpečení.

Přitom toho není mnoho, co pro vyšší zabezpečení vaší domácnosti v případě oken musíte udělat. Stačí vyměnit běžné kování za kování bezpečnostní, které se vyznačuje více uzamykatelnými body a jiným tvarem – hřibovitý tvar je pro zloděje náročnější překonat.

Nechlubte se tím, že odjíždíte na dovolenou

I když jste možná za pořízení luxusní dovolené utratili několik desítek tisíc, rozhodně není rozumné, pokud se tím budete veřejně chlubit. Psát si veřejné statusy po sociálních sítích a tím se vytahovat na své přátelé není v tomto případě dobrý nápad. O svém odjezdu informujte rodinu a blízké přátelé, není ale potřeba, aby to věděl úplně každý. Stejně tak nenechávejte vzkazy o tom, že jste mimo domov, na dveřích nebo na schránce třeba pro pošťačku. Nikdy totiž nevíte, kdo by byl schopný této informace využít.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com.

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!