Dům pro čipernou seniorku oplývá krásnou zahradou a luxusním interiérem

Dům pro čipernou seniorku oplývá krásnou zahradou a luxusním interiérem

Na první pohled odlišný domek je posazený do opečované zahrádky. Obývá jej činorodá korejská seniorka a své nové obydlí chtěla zcela přizpůsobit svým potřebám. To se týmu architektů podařilo na výbornou, tak neváhejte a pojďte dál.

V hlavní roli zahrádka

Jedním z hlavních cílů při navrhování stavby bylo zařídit, aby se jeho obyvatelka cítila co nejméně sama. Samota je v seniorském věku bohužel častým a zároveň nebezpečným jevem, protože přispívá k rychlejšímu stárnutí jak z fyzického, tak duševního hlediska.

Domek je proto obklopený zahradou, kterou jeho majitelka s láskou opečovává. Na jednu stranu je to její hobby, na druhou stranu se jedná o živý organismus, který je třeba pravidelně udržovat. To vytváří smysluplnou náplň volného času pro ženu, která již nemá nikoho, o koho by se mohla každodenně starat. Zahrádka je záměrně umístěna především do uliční strany – při zahradničení se může majitelka setkat s kolemjdoucími sousedy a udržovat tak přirozený sociální kontakt.

Tři oddělení s různým účelem

Půdorys domu je rozdělený do tří částí, které jsou odlišeny nejen účelem, ale také velikostí.

Nejblíže ulici s výhledem do zahrady je umístěna nejmenší část domu. Tady se nachází osobní pokoje majitelky- ložnice s šatnou, koupelna a také místnost pro hydroterapii s malým bazénkem.

Na opačné straně pozemku nalezneme největší křídlo domu. V něm jsou místnosti, které slouží k setkávání s přáteli a dennímu životu. Najdeme zde kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Výška tohoto křídla umožnila také malou patrovou vestavbu, která může sloužit jako pokoj pro hosty, pokud přijedou.

Prostřední část domu je situovaná mezi malým a velkým křídlem a funguje jako přirozená spojnice. Je zde umístěná malá zimní zahrada, která je zároveň vchodem do domu. Nalezneme zde také krb a malý dvorek na letní posezení.

Ložnice je plná osobních věcí majitelky
Zdroj: archello.com

Velkorysý interiér pro jednoho

Navrhnout vnitřní vybavení pro jednu osobu má specifické požadavky. Většinu času zde tráví babička sama, ale výjimkou nejsou ani návštěvy dětí a vnoučat. Proto bylo třeba vybudovat dostatek vestavných úložných prostor, které se využívají jen občas.

Vzhledem k věku majitelky a jejím možným pohybovým omezením najdeme v domku minimum schodů. Použité materiály a povrchy jsou nenáročné na úklid.

Přestože zařízení je moderně minimalistické, nabízí i prostor pro osobní věci a záliby majitelky. Příkladem může být útulně zařízená ložnice plná květin, která přesně odpovídá vkusu své obyvatelky.

Martina Nosálková

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.