Důvody, proč vám petúnie nekvetou. Díky speciálnímu postupu budou opět plné květů

Petúnie jsou oblíbené jednoleté rostliny, které ze všeho nejčastěji krášlí naše balkony. Slibují nám bohaté květenství, pastvu pro oči. Často se na nás z truhlíků však smějí tak akorát zelené listy a sem tam suchý květ. Jak se o petúnie starat, aby se nám odvděčily záplavou květů?

Choroby

Petúnie mohou přestat kvést, protože je postihla nějaká choroba. Nejčastěji jde o hnilobu kořenů zapříčiněnou přemokřeným substrátem. V tom případě je vhodné vysadit úplně nové petúnie do nového substrátu.

Staré květy

Rostlinu je třeba pravidelně zbavovat odkvetlých květů. Pak totiž hned nasadí nové. Doporučuje se odštípnutí uvadlého květu včetně semeníku. Rostlina pak neplýtvá energií na tvorbu semen a nádherně kvete.

Hmyz

Molice a mšice dokáží petúnie pěkně potrápit. Jakmile je zaregistruje, buďte nemilosrdní a sáhněte po insekticidu.

Foto: Shutterstock

Jak petúnie vzkřísit?

Vybavte se ostrými nůžkami a vrhněte se na letní střih. Porost zkraťte na polovinu. Dodržujte pravidelný tvar. Všechny suché části musí pryč. Přisypte také trochu substrátu, ať jsou kořeny pevně v půdě. Petúnie pak přemístěte na světlé místo, jen pozor na přímé slunce.

Zálivka

Co se týče zalévání, petúnie nesmíme zalévat ani málo, ani moc. Substrát by měl být vlhký, takže dávejte pozor, ať vám nevyschne, ale zároveň se vyvarujte jeho přemokření. Pak totiž dochází ke žloutnutí, napadení mšicemi a k hnilobě. Květináče musí mít odtokové otvory. Petúnie raději chráníme před deštěm.

Mohou petúnie přezimovat?

Jde sice o jednoleté byliny, nicméně vyzkoušet to můžete, je to na 50 na 50. Sestříhejte je na polovinu, umístěte na světlé a chladné místo ve sklepě s minimální zálivkou a bez rizika mrazů. V únoru opět sestříhejte a umístěte na světlé a teplejší místo s pravidelnou zálivkou. Třeba se zadaří.

Foto: Shutterstock, zdroj: Rostlinky, TheSpruce, Gardeningknowhow