Ekologičtější domácnost může mít každý. Důležité je naučit se základním principům

Mít ekologickou domácnost není těžké. Stačí se naučit základy, na nichž pak lze snadno stavět. Myslet na planetu je navíc docela zábava a vůbec to nemusí být drahá záležitost, naopak. Ušetříte nejen peníze, ale také přírodu. Pro začátek jsme pro vás sepsali několik tipů, které zvládne aplikovat každý.

Šetřete vodu s perlátorem

Perlátor je zařízení, které slouží k usměrnění vodního proudu a jeho chytrému naředění vzduchem. Provzdušněním vodního toku získáte dojem silného proudu, ale ve skutečnosti spotřebováváte daleko méně vody, než při klasickém provozu.

Perlátor stačí jen jednoduše namontovat na vodovodní baterii a rázem šetříte. Při sprchování či mytí nádobí vlastně vůbec nepoznáte rozdíl. Průtok je redukován na 6 litrů za minutu. S běžnou baterií vám zbytečně proteče až 15 litrů vody za minutu. Teď si představte, kolik jako rodina ušetříte vody a peněz s jediným perlátorem.

Perlátorů existuje na trhu spousta. Některé mají zajímavé vychytávky jako je speciální klíč, který zamezí krádeži nebo časovače označené jako “autostop” či “start/stop”, které umožňují zastavit vodu automaticky za několik vteřin dle vašeho nastavení. Vybírat můžete i podle toho, jak tvrdou máte vodu nebo zda chcete plastový či gumový vnitřek. Perlátor lze zakoupit v ceně do 300 Kč.

Etický nábytek pochází z udržitelných zdrojů

Málokdo si to uvědomuje, ale i nábytek v našem bytě či domě by měl plnit základní ekologické předpoklady, chceme-li mít ekologickou domácnost. Přemýšleli jste vůbec někdy nad tím, odkud váš nábytek pochází a z čeho všeho nebo kým byl vlastně vyroben? Je mi jasné, že pokud byste chtěli myslet na všechna kritéria, tak vás nový nábytek vyjde na nemalé peníze nebo možná ani žádný neseženete. Důležité ale je, abyste se alespoň pokusili.

Kupujte produkty s označením etický výrobek

Označení etický výrobek značí, že k jeho výrobě došlo při férových podmínkách – ať už s ohledem na ekologii nebo s ohledem na férové ohodnocení práce. Zakoupením eticky vyrobeného nábytku si můžete být jisti, že nepodporujete kácení pralesů nebo zamořování půdy. Tyto výrobky nesou také označení „Fair trade“. Na nábytek se ale toto označení bohužel nevztahuje. Naštěstí existují nezávislé organizace, které si na etickou problematiku posvítily.

Organizace Good Weave se specializuje na eliminaci dětské práce při výrobě koberců. Když si koupíte koberec s certifikací Good Weave, máte jistotu, že byl vyroben eticky. Pokud vás zajímá etické nakupování, můžete si o něm přečíst více na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Hledejte nábytek se známým původem

Udržitelnost nemusí být věda. Podpořte například lokální truhláře, kteří si zpracovávají dřevo z místních lesů. Pokud ale toužíte po něčem jiném, věnujte pozornost především tomu, jaké označení nábytek nese. Organizace ECO (Ethical Company Organisation) provozuje nákupního průvodce, ve kterém shrnuje svá jasná pravidla, které firmy musí splnit, aby mohly být označeny jako ECO a mít tak své výsostné místo v ECO průvodci. Jedná se například o legální a doložitelný dovoz dřeva do Evropské Unie. Výrobce musí disponovat také certifikací mezinárodní neziskové organizace Forest Stewardship Council, která deklaruje, že dřevo pro výrobu nábytku nebylo vytěženo ilegálně, což se bohužel stává poměrně často. U takto schváleného nábytku máte jistotu, že se jedná o výrobek s etickým původem.

Nezapomínejte na ekologické čisticí prostředky

Spoustu čisticích prostředků si můžete vyrobit sami doma s pomocí jedlé sody a octa. Ušetříme tím nejen peníze, ale také plastové obalové materiály. Navíc máte jistotu, že prostředky neobsahují žádnou chemii nebo jiné škodliviny.

Některé prostředky si ale občas koupit musíte. Proto hledejte takové, které neobsahují přírodě škodlivé látky. Také se zaměřte na ekologické balení. Spoustu této drogerie si můžete stáčet i do vlastních nádob.

Tak hurá do toho

Ekologie umí být docela zábava, že ano? Planetu máme jenom jednu a je potřeba se o ní správně starat tak, jako se staráme třeba o naše blízké. Ze začátku se vám možná toto snažení může jevit trochu chaoticky, ale věřte, že dříve nebo později se ekologie stane běžnou součástí vašich životů a zanedlouho si ani nedokážete představit, jak jste bez svých nových zvyků mohli vlastně žít.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, Shutterstock.com, Goodweave.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!