Fleky na oblečení odstraňuji zásadně pomocí chleba

Všichni se jednou za čas zašpiníme od nějakého jídla nebo při práci v dílně. Známe to všichni. Ať se snažíme sebevíc, občas nám na textilie upadne kapka omáčky nebo jiných potravin. Nedej bože, když nám na tričko vyprskne olej z pánvičky. Děti jsou na špinění oblečení velcí experti. Mastná skvrna je na světě a co teď? Musíme jednat rychle. Čím dříve skvrnu začneme čistit, tím větší šanci na úspěch máme. A co na takové odolné fleky zabírá?

Jedlá soda nebo kypřící prášek

Tyto dvě kuchyňské ingredience má doma snad každý. Smícháme pár lžic jednoho z těchto bílých zázraků a smícháme s vodou. Potom naneseme na znečištěnou plochu a necháme chvíli působit. Před vypráním vymyjeme pastu a dáme do pračky na běžný režim.

Škrob

Škrob si také umí poradit s mastnými fleky. Stačí skvrnu posypat a nechat působit alespoň čtvrt hodiny. Potom stačí vrstvu škrobu seškrábnout a vyprat oblečení v pračce.

Prostředek na mytí nádobí

Snadno si poradí s mastným nádobím. Proč by si takový jar neporadil se skvrnami na oblečení. Houbičkou aplikujte trošku přípravku na znečištěnou část. Pokud mastnota prosákla i na druhou stranu, aplikujte jar i na rub textilie. Nechte chvilku působit a potom pořádně propláchněte vodou.

Foto: Shutterstock

Žehlička

Na mastnotu funguje dobře také přímé horko. Místo přípravků zkuste prvně skvrnu přežehlit. Pod oblečení dejte ubrousek a místo několikrát přežehlete žehličkou. Pokud se skvrnu nedaří odstranit zkuste ještě vložit ubrousek mezi textilii a žehličku a znovu několikrát přejet.

Tato metoda funguje dobře i na skvrny od vosku.

Chléb

Ano čtete dobře. Na určité druhy textilie jako je například samet je vhodné použít k odstranění mastných skvrn střídku od chleba. Střídku položte na mastný flek a nechte chvilku působit. Až se mastnota vsákne, můžete oblečení vyprat v teplé minerální vodě.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, FoodNetwork, delish