A je to tady. Poklidně sedíte s přáteli, grilujete, povídáte se, relaxujete a najednou přiletí extrémně vytočený soused, že ten váš smrad už nechce a nebude čichat a požene to výš. Může u soudu uspět?
Grilování na balkóně
Nejprve prostudujte domovní řád. V něm jsou stanovena práva a povinnosti a je jistá pravděpodobnost, že v něm najdete také něco ke grilování. Pokud domovní řád grilování přímo nezakazuje, grilovat můžete, jen je lepší být ohleduplný k sousedům.
Grilování na zahradě
Na své zahradě máte právo grilovat. A chtě nechtě sousedé musí strpět určitou míru tzv. omezení imisemi (kouř, zápach, hluk), nicméně musí jít o omezení přiměřené. Nejlépe uděláte, když se budete k ostatním chovat tak, jak si přejete, aby se oni chovali k vám.
Zkuste to po dobrém
Sousedské problémy se samozřejmě dají řešit soudní cestou, ale ať už vyhrajete, nebo prohrajete, stejně se vám bude se sousedy špatně žít. Proto je mnohdy lepší snažit se dojít ke kompromisu. Ať už figurujete jako obtěžující nebo obtěžovaný, zkuste se na situaci kouknout i z oponentovy strany a navrhnout řešení výhodné pro obě strany.
Když domluva nestačí
Soused omezovaný imisemi může podat tzv. žalobu na zdržení se nějakého jednání. V tomto případě půjde konkrétně o obtěžování „nad míru přiměřenou poměrům“.
Co znamená míra přiměřená poměrům?
Všechno se vlastně odvíjí od toho, jaké zvyklosti panují v blízkosti vašeho domu nebo ve vašem bytovém domě. Kouř či pach z grilu by musel výrazně vybočovat z obvyklé praxe v dané lokalitě. Pokud někde lidé běžně grilují, musí to sousedé strpět. Pokud byste však byl jediný a ostatní vaše grilování obtěžovalo, je dost možné, že jednáte v rozporu s místními poměry a žaloba by mohla být úspěšná.
Výsledek?
Ať už vyhraje jeden nebo druhý, rozhodně dojde k propastnému zhoršení už tak narušených sousedských vztahů. Navíc budou třeba důkazy, často se sousedské spory nesnesitelně táhnou a také nejsou nejlevnější. Proto si dobře zvažte, jestli vám konfrontace stojí za to.
Foto: Shutterstock, zdroj: FrankBold, dTest