Hygge – recept na šťastný život z Dánska

V Dánsku žijí nejšťastnější lidé na světě. Recept na šťastný život našli v pověstném Hygge (čte se přibližně jako hüke). Hygge vyjadřuje pohodový přístup k životu spjatý zejména s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Se slovem hygge si lidé často spojují oblíbený skandinávský styl, takže vás asi nepřekvapí, že slovo hygge pochází původně z Norska. Více ho však používají Dánové.

Podle světového sociologického výzkumu jsou Dánové jedni z nejšťastnějších lidí na světě – aktuálně se nacházejí hned za Finskem na druhé příčce. Že by díky hygge atmosféře?

Dánský šťastný způsob života

Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani a autor bestselleru Hygge – Prostě šťastný způsob života, říká: „Hygge je to, když venku prší, ale vy sedíte uvnitř, máte na sobě tlustý svetr a vlněné ponožky a říkáte si, jak je vám doma krásně.“

Význam tohoto slova se také popisuje jako “horká čokoláda, teplá deka a skvělý film”. Je to čas strávený s rodinou a lidmi, které máme rádi a to i v úplné tichosti. Ne vždy jsou totiž potřeba slova. Je to pocit, kdy se před vším zlým schováme u sebe doma v bezpečném útočišti.

3 TOP hygge vychytávky

Jak vykouzlit hygge atmosféru? Pomocí následujících tipů to půjde snadno! Základem je podle Meika Wikinga váš hyggekrog, což se dá přeložit jako osobní koutek útulna. V takovém koutku nesmí chybět deka, spoustu polštářů, kniha a nějaký ten horký čaj.

Foto: Syda Productions / Shutterstock.com

Tlumené světlo a svíčky

Pokud zrovna nemáte světla, u kterých se dá intenzita osvětlení nastavit, nevadí. Tlumené světlo se dá vytvořit i pomocí lampiček nebo svícnů. No a co by to bylo za svícny bez svíček? Na trhu existuje spousta svíček, které buď voní anebo praskají jako dřevo v krbu. Stačí si vybrat. Rozhodně doporučuji svíčky ze sójového vosku, díky kterému nebudete při jeho spalování vdechovat tolik toxických a karcinogenních látek.

Keramika, porcelán a jiné nádobí

Co by to bylo za čaj bez vašeho oblíbeného hrnečku? Nic moc že? Rozhodně ne hygge. Nejlepší jsou hrnky, které udrží váš nápoj déle horký. Využít můžete například váš oblíbený termohrnek. Všechny hrnečky navíc můžete různě kombinovat i s konvičkou na mléko, cukřenkou nebo třeba s podšálky. Nezapomeňte ani na tácy plné toho nejlepšího domácího jídla! Dánové totiž milují dobré jídlo. Ještě více ale milují, pokud nějakou dobrotu mohou připravit se svými nejbližšími a trávit s nimi tak společný čas.

Foto: Elizaveta Elesina / Shutterstock.com

Deky a polštáře

Nejvíc hygge je to, když se zabalíte celí promrzlí do huňaté deky, na nohou máte chlupaté ponožky a popíjíte oblíbený čaj z oblíbeného hrnečku, zatímco jste opření o haldu polštářků a za poslechu příjemné hudby si čtete vaší oblíbenou knihu. Zní to skvěle? I vy tohle všechno můžete mít! Stačí jen prošmejdit různé e-shopy. Deky a plédy se vyrábějí z mnoha materiálů, například z ovčí vlny nebo 100% bavlny. Pokud chcete zainvestovat do kvalitního kousku, tak rozhodně nevynechejte nákup deky z alpaka nebo merino vlny. Tyto dva materiály jsou tenčí, ale o to jemnější!

A co ty polštáře? I těch je na trhu hodně! Malé, velké, střední, dekorační, bavlněné, vlněné nebo třeba lněné. Každý z nich však dokáže vytvořit perfektní, útulnou atmosféru. Je mi však jasné, že neodoláte ani polštářové bitvě.

Foto: Alena Ozerova / Shutterstock.com

Tak co? Už jste nasáli onu hygge atmosféru? Vsadím se, že jste si během čtení udělali čaj a zapálili svíčku že? No a pokud ne, možná vám ten svícen nebo hrnek chybí. Tak hurá nakupovat ?!

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!