Jak a kde sušit prádlo v zimě?

Pokud máte balkón nebo terasu, při slunečném a teplém počasí je volba na sušení prádla jasná. Co si s ním ale počít v zimě, když venku mrzne? Pak se mnohdy znechuceně díváme na sušák, který v bytě zabírá místo, ustavičně o něj zakopáváme a ještě je tu z vypraného prádla nepříjemná vlhkost. Existují však i další varianty, kde prádlo usušit.

Zvláště rodiny, které mají více členů, toto dobře znají. Když perete prádlo sobě, případně partnerovi, stále to ještě není v takovém množství a příliš často. Jakmile jsou v rodině děti, praní prádla se opakuje několikrát týdně a všechna místa, kde se dá prádlo sušit, „praskají ve švech“. Třeba ale objevíte i nové možnosti.

Nebraňte se mrazu

I když se vám to může zdát divné, klidně pokračujte přes zimu ve využívání šňůr na balkóně. Při mrazu vám zde sice vlhké prádlo zmrzne, ale to neznamená, že neuschne. Stačí ho pak jen přenést dovnitř do bytu a opět se z tuhého neohebného kousku stane vaše měkoučké prádlo. Jen jej násilím nelamte v době, kdy je ztuhlé, aby se nepoškodilo. Sušení bude takto probíhat o něco déle, ale mráz vám zároveň zaručí zničení veškerých bakterií.

Místnost na sušení prádla

Jestli bydlíte v panelovém domě, kde ještě zbyla jako společný prostor sušárna, můžete se naučit využívat i tu. Tady se jedná spíše o zvyk – prostě nám může připadat podivné nosit své prádlo mimo byt. Ve skutečnosti je ale toto velmi vhodné řešení. Nezaberete si tím prostor doma a prádlo usušíte i bez nutnosti neustále větrat vlhký byt.

Oceníte sušičku

Pokud si na ni zvyknete, zřejmě na ni už nedáte dopustit. Prádlo je z ní suché, voňavé a mnohdy ani nepotřebuje vyžehlit. Sušička vám nemusí nutně zabírat další místo v bytě – elegantním řešením je její umístění nad pračku nebo je možné zakoupit kombinovanou pračku se sušičkou. Můžete si vybrat z celé řady modelů dle velikosti bubnu, použité technologie i akceptovatelné ceny.

Inovativní dryperator

Pokud si potrpíte na opravdovém komfortu a nebojíte se si za něj připlatit, možná oceníte metodu, která je běžnější na zahraničních trzích. Dryperator je v podstatě skříň, v jejímž základu je umístěn topný box. Je tu dostatek místa na zavěšení a rozložení prádla. Zvenčí přitom dryperator opravdu vypadá jako skříň a můžete si i vybrat, jaký design by se vám zamlouval. V zimě pak můžete využít napojení na ústřední topení a vyhnete se tak vystavování prádla po bytě i nepříjemné vlhkosti.

Rozkládací sušáky

 Jedná se o variantu, která je zřejmě obyvatelům bytů nejbližší. Možná se vám podaří vybrat sušák v takovém designu a pro místo v bytě, kde vám prádlo opravdu překážet nebude. Lze jej umístit na zeď, na radiátor, můžete vybrat vertikální sušák ve tvaru věže nebo dát skládací do koupelny. Klasikou jsou rozkládací sušáky se dvěma křídly, které můžete postavit kamkoliv v bytě.

Když už zůstanete u toho, že tu budete mít prádlo takto rozložené, dejte jej alespoň do místnosti, kde je teplo a můžete tu častěji větrat. Zároveň by to neměla být místnost, kde trávíte většinu dne. Po praní nechejte prádlo vyždímat na co nejvyšší otáčky, uschne vám znatelně rychleji. Prádlo nesušte na topení, odpařovaná vlhkost je pak opravdu vysoká. Když se ji vám ani tak nebude dařit v bytě snížit, můžete zauvažovat nad zakoupením odvlhčovače. Váš byt vám časem jedině poděkuje.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!