Malou kuchyň lze zařídit efektivně i v bytě 2+kk, aniž byste se museli čehokoliv vzdát  

kuchyni to musí, jak se říká, odsýpat. Každá věc má mít své místo a nic nesmí překážet. Ale jak to udělat, když je kuchyně malá a všechny potřebné spotřebiče i pracovní plocha se musí vejít do stísněného prostoru? Není to sice jednoduché, ale ani nemožné. Pokud se budete držet několika základních zásad, budete mít malou kuchyňku, kterou budete milovat, namísto místnosti, z níž budete šílet.

Pastelové tóny, světlé dřevo i prosklené skříňky opticky zvětší prostor

Díky omezenému prostoru může být navrhování malé kuchyně mnohem zdlouhavější, než při plánování stavby kuchyně v třikrát tak větší místnosti. Vše musí mít své přesné umístění a každý centimetr kuchyňské plochy musí být efektivně využit.

Foto: Yury Stroykin / Shutterstock.com.

Jednou ze základních zásad je vymyslet funkční půdorys tak, aby byla snadno přístupná hlavně varná deska, dřez a lednička. Musíte se také ujistit, že máte dostatek prostoru pro nádobí, které v kuchyni používáte denně. Ať už doslova nebo ve své mysli si prostor projděte a zkuste si, který návrh pro vás bude ideální.

Do začátku si zvolte několik barev, které budete poté opakovat. Příliš mnoho barev v malém prostoru totiž nepůsobí dobře. Ideální jsou pastelové tóny, světlé dřevo a odstíny bílé a šedé, které malou kuchyň opticky zvětší.

Co se týče úložného prostoru, využijte jak uzavřené skříňky, tak otevřené police, které můžete vrstvit do výšky.  Skvělým kompromisem jsou i prosklená dvířka, která podobně jako světlé barvy opticky zvětšují prostor.

Foto: mama_mia / Shutterstock.com.

Účelové dekorace ušetří spoustu místa

Všechno zařízení a příslušenství, které do malé kuchyně dáte, by mělo mít svůj účel. Snažte se tak skloubit dekorativní prvkypraktickou využitelností, abyste nezabírali místo zbytečnostmi. Máte hezké sklenice nebo historický porcelán? Využijte jej jako skladovací prostor například pro sladkosti a další drobnosti, které je v kuchyni potřeba někam ukrýt.

Foto: Oksana.Bondar / Shutterstock.com.

Velice důležitou roli hraje i osvětlení. Do malých kuchyní je ideálním řešením podsvícení formou LED pásek, které dokážou prosvětlit i tmavé kouty ve stísněném kuchyňském prostoru. LED pásky se snadno instalují a navíc vypadají opravdu skvěle.

V neposlední řadě je třeba podotknout, že se nemusíte bát si pohrát s designem, i když je kuchyňka opravdu malá. Pokud to jde, odstraňte zdi a vytvořte vzdušný open space. Kuchyňský kout můžete od obývacího prostoru oddělit například barem, který může sloužit jako jídelní stůl i úložný prostor.

Foto: ImageFlow / Shutterstock.com.

Vhodné jsou i závěsné skladovací prostory, které nejen, že ušetří spoustu místa, ale navíc působí jako originální designový prvek. Pochlubte se například pěkným retro nádobím.

Foto: Shutterstock.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!