K přípravě štědrovečerního stolu se váže mnoho tradic. Dnes se již dodržuje jen malá část z nich. Jak vyladit štědrovečerní stůl dle tradičních způsobů tak, aby k večeři lákaly nejen voňavé dobroty, ale i stůl samotný?

Zvolte si barvy

Vhodné je vybrat si jednu základní barvu a k ní postupně přidat další. Uvidíte, jak na vás bude působit kombinace dvou nebo tří barev. Klidně u nich můžete zůstat, nebude to působit divoce ani přehnaně.

Pokud máte hladký dřevěný stůl, můžete nechat dřevo vyniknout samo o sobě a nedávat na něj ubrus. V ostatních případech se hodí vybrat jednoduchý ubrus a začít pak přidávat dekorace. Velmi hezky působí běhoun daný doprostřed stolu.

Vše potřebné na stole

Dle zvolených barev pak postupně přidejte nádobí a zvolte ústřední dekoraci doprostřed stolu. Můžete sem dát vázu s květinami, chvojím, svícen nebo třeba naaražovanou mísu.

Nádobí nemusí být nijak zdobené, postačí i jednobarevné. Tradičně se ke stolu přidávalo jedno místo, které zůstalo volné. Mělo připomínat ty, kteří s námi u stolu sedět nemohou, nebo se zde může usadit příchozí host. U večeře by dle tradice měl být sudý počet osob, nikdo z nich by neměl sedět zády ke dveřím. K talířům nezapomeňte dodat látkové ubrousky a sklenky na pití. Pokud chcete dodržet tradici a do rodiny přivábit peníze, můžete položit pod talíř kapří šupinku.

Dříve se vše potřebné dávalo na stůl a od začátku večeře od něj již nikdo nevstával. Můžete to udělat stejně nebo si prostě jen veškeré potřeby a jídlo nachystat v dosahu. Dříve se na stůl umístilo ještě vše z úrody tak, aby byla zajištěna hojnost po celý následující rok – pro obyvatele domu i pro zvířata.

Rozmanité drobnosti

K přikrášlení stolu můžete využít svíčky, jmelí, drobné větvičky, oříšky nebo třeba perníčky. Pokud máte v blízkosti stolu vánoční stromek, můžete i stůl vyladit podobně. Klidně lze využít ozdoby ze stromku nebo vše nachystat v podobných barvách.

Stejně jako se dříve dávaly na stůl magické předměty, které měly rodině zajistit ochranu po další rok, můžete si sem dát něco svého, co symbolizuje štěstí rodiny, připomíná vaše společné chvíle.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!