Jak naostřit nože, aby byly dokonale ostré: pomůže zubní pasta a talíř

Určitě máte tu samou zkušenost jako já, že po čase není nůž tak ostrý, jako byl na začátku, když jste ho donesli z obchodu. V následujících větách se dozvíte, jak efektivně nabrousit nože bez brousku.

Když doma chybí brousek

Tupý nůž může být v kuchyni opravdu skutečným problémem. Když potřebujete rychle něco nakrájet, tupé ostří může práci výrazně zpomalit a zkomplikovat. Navíc se můžete také nepříjemně říznout. Brousek je skutečně ideální řešení, ale co dělat, když ho zrovna nemáte po ruce? Naštěstí existuje několik běžných domácích předmětů, které v domácnosti stoprocentně máte.

Vyhněte se skleněnému nebo keramickému prkénku

I ty nejkvalitnější a nejdražší nože se časem otupí. Dost často si za jejich poškození však můžeme sami, protože s nimi nezacházíme správně. Existuje několik důvodů, proč nože ztrácejí ostrost. Například vždy používejte dřevěné prkénko místo skleněného nebo keramického. Nože také nepatří do myčky, protože silný tlak a vysoké teploty mohou poškodit ocel.

Občas se stane, že potřebujete otevřít konzervu a sáhnete po noži, který máte zrovna po ruce. Takové použití je velmi rizikové a může vést k nenávratnému poškození čepele. Chcete tedy, aby vám nůž sloužil mnoho let, chovejte se k němu s respektem a dodržujte zásady správné údržby.

Foto: Shutterstock

Pomůže talířek se zubní pastou

Jestliže chcete naostřit nůž, ale brousek není po ruce, můžete využít několik kreativních metod. Jednou z nich je použití běžného kuchyňského talíře a zubní pasty. V první fázi naneste silnou vrstvu zubní pasty na nůž a nechte ji minutu působit. V další fázi pak otočte talíř dnem vzhůru, nasypte na něj trochu soli a přidejte kapku octa. Směs rozetřete po okraji dna talíře a nůž brousívejte v úhlu dvaceti stupňů přes tento okraj.

Po této proceduře by měl být nůž ostrý jako břitva a po důkladném opláchnutí připraven k dalšímu použití. Dalším způsobem je pak použití dna porcelánového hrnku. Otočte šálek dnem vzhůru a jeho drsný okraj použijte jako improvizovaný brousek, přičemž nůž brousíte z obou stran. A výsledek uvidíte za pár minut.

Zdroj: YouTube

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, Businessinsider