Jak správně pečovat o orchideje, aby se jim dařilo po celý rok

Orchideje jsou krásné exotické rostliny, které může doma pěstovat opravdu každý. Při správné péči se nám orchideje odvděčí krásnými květy. O tuto rostlinu se nemusíme starat tak často, ale to neznamená, že je nenáročná. Naopak potřebuje specifickou péči. Abychom si jednou za rok užili těch krásných exotických květů a nemuseli vyhazovat seschlý stonek je třeba se o orchidej správně postarat. Nejdůležitější je zajistit rostlině správný květináč, adekvátní zálivku, pravidelné hnojení a správné stanoviště.

Přesazení orchideje

Po zakoupení rostliny se vám může zdát, že orchidej vůbec nic nepotřebuje, krásně kvete a nesesychá. Naopak substrát, který obsahuje květináč bývá značně rozložený a je třeba jej vyměnit za nový, aby měla rostlina správné živiny pro její růst a květ. Substrát na orchideje seženete v obchodech.

Pří přesazování dejte přednost průhlednému květináči, kde můžete sledovat stav rostliny. Lépe pak můžete reagovat hnojením nebo zaléváním.

Stanoviště

Nejlépe se daří orchidejím na okně orientovaném na východ. Má ráda světlo, ale ne velké množství slunečního záření. Pokud máme rostlinu na jižní straně, měla by být nějak zastíněná, aby na ní nedopadaly přímé sluneční paprsky. Pokud orchidej umístíme na severní stranu, dáme jí přímo na okenní parapet.

Zálivka

Zalévání orchideje není nic složitého. Zalívá se jednou až dvakrát týdně, ale úplně jiným stylem než jste zvyklí. Připravte si nádobu s odstátou vodou, do té potom ponořte orchidej i s květináčem – nechte jí tam klidně přes noc. Potom nechte rostlinu hodně okapat a vraťte zpátky na místo. V misce s orchidejí nesmí nikdy stát voda, jinak by jí začaly uhnívat kořeny. Proto rostlinu opravdu důkladně vykapejte.

Foto: Shutterstock

Hnojení orchideje

Orchidej přihnojujeme jednou týdně, můžeme hnojivo použít do zálivky nebo přímo aplikovat rozprašovačem na listy. Vhodné hnojivo najdeme v obchodech, kde nabízejí přímo hnojivo určené pro orchideje.

Pokud chceme rostlině dopřát ještě více, můžeme vyrobit také domácí hnojivo pro podporu květů. Vyrábí se z droždí cukru a vody. Droždí probouzí k životu mouku a také podobný vliv má i na rostliny. Smíchejte 10 g droždí, 1 polévkovou lžíci cukru a litr horké vody. Směs zamíchejte a po jejím vychladnutí roztok zřeďte 1:5. Zředěné hnojivo nalijte do nádoby a ponořte orchidej, nechte tak 2 hodiny v nádobě a poté důkladně rostlinu oklepejte.

Toto domácí hnojivo je opravdu vitamínová bomba. Mělo by se používat maximálně jednou za dva týdny, V době vegetačního klidu – v zimě nepoužívejte.

Všímejte si v jakém stavu vaše rostlina je. Je možné, že pravidelným přihnojováním se můžou v květináči hromadit soli. Potom květináč i s rostlinou propláchněte vodou a nechte okapat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wellandgood