Jak pěstovat kalateu – rostlinku, která prozradí, kdy jít spát

Jak pěstovat kalateu - rostlinku, která prozradí, kdy jít spát

Při pěstování se dnes mnozí lidé uchylují ke stálezeleným rostlinám, jako jsou palmy, zamioculcas, monstery nebo dracény, jenže existují mnohem atraktivnější rostliny, které mohou dokonce i prozradit, kdy je čas jít spát. Myslíte si, že to není možné? Kalatea nebo také calathea či kalátea vás přesvědčí o opaku.

Kalatea je označována za paví rostlinu a to díky svým listům, které připomínají paví ocas. Listy jsou velmi tenké, mají až třicet centimetrů a vyrůstají v bujném trsu. Rostlina pochází z Brazílie, má velmi ušlechtilou siluetu a nenávidí suchý vzduch.

Jak pěstovat kalateu - rostlinku, která prozradí, kdy jít spát

Jak kalateu pěstovat?

Pokud se rozhodnete pro pěstování této pokojové rosliny, musíte jí připravit stanoviště, kde se teplota příliš často nemění. Nemá totiž ráda prudké teplotní změny, proto ji neumisťujte do chodby ke vchodovým dveřím, kde je teplota během dne různorodá. Obecně lze říct, že teplota v místnosti, kde se kalatea pěstuje, nesmí klesnout pod šestnáct stupňů Celsia. Polostín jí nevadí, vadí jí přímé sluníčko.

K přesazování by mělo docházet každý druhý rok. Jednotlivé trsy se při přesazování rozdělují, samotný substrát by měl být velmi humózní. Ideální je použít substrát pro pokojové rostliny.

Jak pěstovat kalateu - rostlinku, která prozradí, kdy jít spát

Co dál vědět o pěstování rostliny?

Kalatea přímo nesnáší vápník, proto při zalévání volte spíše dešťovou vodu. Substrát by měl být neustále vlhký, ale jen mírně. Vyvarujte se místu, kde je suchý vzduch, ten rostlině nesvědčí. Pokud ve vaší domácnosti suchý vzduch je, raději použijte zvlhčovače vzduchu, aby se rostlině dařilo.

Jak pěstovat kalateu - rostlinku, která prozradí, kdy jít spát

Jak rostlina oznamuje, že je čas jít spát?

Je to prosté. Když se rostlina zavírá, znamená to, že je čas jít spát. Ráno se vždy rozevře, což je signál pro vstávání.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!