Vřesy rozkvétají teprve od konce léta a zdobí dům i zahradu až do pozdního podzimu

Když se po létě ochladí a muškáty musí z okenních parapetů pryč, nezoufejte. Okenní parapety totiž můžete vyzdobit nádhernými vřesy, o nichž se ví, že rozkvétají teprve od konce léta a zdobí dům až do pozdního podzimu. Vřesem však nemusíte ozdobit jen okenní parapety, když muškáty schováte do sklepů nebo do domácností. Můžete je vysázet přímo do záhonků a vytvořit tak krásnou, podzimní okrasnou zahradu. Tou hlavní otázkou však je, jak vřesy správně pěstovat?

Mnohým pěstitelům se každý rok stává to samé, a sice vřesy jim uschnou, i když se o ně pečlivě starají. Aby se to letos nestalo, poradíme, na co při pěstování dbát a na co si dávat pozor.

Pozor na to, do jaké půdy vřesy sázíte

Vřesy potřebují kyselou půdu. Pokud bychom vyšli do přírody, zjistili bychom, že vřesy  rostou zejména na borových, případně vyschlých stanovištích. Dopřejte jim tedy podobnou půdu i na své zahradě. Ideální půdou je výživná a dobře propustná půda, která je zároveň kyselá, jak již bylo zmíněno.

Foto: Shutterstock.com

Co je třeba vědět o pěstování vřesu

Půdu můžete osázet buď na jaře, když si ji připravíte na podzim nebo v případě sázení už zakořeněných rostlin můžete vysázet vřes kdykoli během vegetačního období. Dobře si však promyslete, na jaké stanoviště vřes vysázíte. Přesazování není něco, co by měl v lásce. Při výběru vhodného stanoviště vybírejte takové, kam dosáhne sluníčko.

Důležité je to, jak vřes zalévat. Vřesy nepatří k rostlinám, které milují zavlažování. Zalévejte ho jen mírně, aby půda nebyla suchá. Stejně tak je to s přihnojováním. To se provádí jen na jaře a také velice mírně. Při přihnojování si dejte pozor na to, jaké hnojivo používáte. Nesmí totiž obsahovat vápník.

Po dlouhé zimě si připravte nůžky, protože je třeba jeho záhony zkrátit, a to o třetinu. Díky zastřižení budou vřesy lépe kvést a budou vám dělat čím dál větší radost.

Jak by mělo vypadat správné vřesoviště?

Nádherné vřesoviště by mělo mít nepravidelný tvar. Skládat by se mělo nejen z vlhčích, ale také ze suchých míst – každá rostlinka si přijde na své. Pokud chcete mít malé vřesoviště, nesázejte mnoho druhů, ale soustřeďte se raději na jeden či dva druhy. Při větší ploše vřesoviště se barevné pestrosti a různorodosti nebojte.

Jednotlivé rostliny se sází s odstupem až třicet centimetrů. Vřesy tak budou mít prostor pro husté rozkvetení.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!