Svůj kousek ráje, oázu odpočinku nebo místo, kde je člověku jednoduše dobře, potřebuje asi každý. Je úplně jedno, jestli žijete obklopeni zelení nebo betonem. Svůj relaxační koutek si totiž můžete vytvořit i na terase či balkóně uprostřed sídliště. Stačí jen odhodlání a trocha fantazie, aby se z nudného balkónu stal váš osobní ráj na zemi.

Na místě ani výhledu nezáleží, důležitý je váš vnitřní pocit

Nenechte se zmást malým prostorem ani nezajímavým výhledem. Z balkónu už nadále nemusí být úschovna kol a z terasy nevzhledná šedá plocha, kam chodíte jen na cigaretu nebo zjistit, jaké je venku počasí. Dotknout se přírody lze i ve městě a stejně tak vytvořit útulné místo, kam se budete vy i vaši přátelé rádi vracet. Stačí k tomu málo – trocha zeleně, vhodný nábytek a doplňky, které vás zahřejí u srdce.

Dobrý plán přeměny je základ

Nejprve je vhodné se zamyslet nad celkovým konceptem – zda bude tento prostor (balkón či terasa) rozšířením interiéru, zda půjde o zcela samostatnou jednotku, jestli bude sladěn tematicky, nebo zda bude sloužit jako vaše malá osobní zahrádka. Tomu všemu je třeba přizpůsobit nábytek i prostor pro pěstování květin či plodů. Ať už se pustíte do oblíbeného stylu Provence nebo si budete chtít vytvořit zenovou zahrádku, vždy se řiďte hlavně svým vnitřním hlasem a tím, co je vám blízké.

Jelikož se zde bavíme o prostorech v městské zástavbě, nejvhodnější bude volit v kontrastu k této zástavbě především přírodní materiály. Na balkoně či na terase bude skvěle vypadat například podlaha z dřevěných OSB desek, jejichž aplikace je velice jednoduchá. Efektivní je rovněž kamenný koberec, který je příjemný jak na oko, tak na dotek.

Jako balkónový nábytek může posloužit klasika v podobě ratanu

Co se týče nábytku, klasikou balkónů, teras i verand je ratan. Lze jej skvěle kombinovat s různými doplňky a k případné květinové výzdobě se velice hodí. Vhodnou volbou jsou i dřevěné židle a stolky (v případě malého balkonu ideálně skládací) nebo naopak romantický kovový nábytek. Máte-li chuť tvořit a není-li vám cizí téma recyklace, chybu neuděláte s dřevěnými paletami či starými dřevěnými bedýnkami, kterým lze dát nový nádech díky vhodnému nátěru.

08191c4806be1d1dab2f490d12220c57
55ad962bfe1c4748572bb47bf31787c6

V případě balkonu postačí židle a stolek, nebo třeba pohodlný sedací vak, v případě terasy se může jednat o rohové sezení doplněné o závěsné houpací křeslo nebo síť, která poslouží jako ideální místo pro odpočinek.

9b583353633e4d7352c797f27bda2e0f
8f9fdaa6fd16ea9b6bc9508ca9a0c483 (1)

Květiny a zeleň dodají potřebnou energii, mohou sloužit také jako přírodní zástěna

Dotek přírody v podobě rozkvetlých květů nebo voňavých bylinek by neměl v odpočinkové zóně chybět. Květiny roztančí nejen vaše smysly, ale i kreativitu a radost z jejich pěstování. Jen tak se hrabat v hlíně a sledovat, jak vám tato krása roste pod rukama, je totiž po náročném pracovním dni ve městě ideální relax.

ccfc55b0d5a123378b861eefe583c5b5
d7e1f6a6f3db04b562e826f9fcecd44e

V případě balkónů jsou ideálním řešením závěsné květináče, díky nimž lze ušetřit spoustu místa. Skvělou volbou jsou i truhlíky, které lze pověsit na balkonové zábradlí. Zeleň v květináčích může zároveň sloužit jako zástěna před zraky sousedů.

Na terasách lze využít jak klasických dřevěných nebo plastových truhlíků, tak závěsných nebo volně stojících květináčů. Opravdu útulnou atmosféru připomínající apartmány na středomořském pobřeží zajistí dřevěná pergola, na niž lze zavěsit květináče s převislými květinami a vytvořit tak jakýsi baldachýn.

8f9fdaa6fd16ea9b6bc9508ca9a0c483 (1)
photo-1549619493-576366b4ed0f (1)

Ve volbě květin se meze nekladou. Ideální je kombinovat letničky s trvalkami, hodí se také ozdobné kapradí nebo ozdobná tráva, nízké jehličnany i sukulenty. Romantickou náladu navodí například voňavé levandule, kombinace petunií, pelargonií či macešek zase rozzáří terasu barvami.

Důležitým aspektem pro pěstování vhodných rostlin je světová strana, na kterou je váš balkon (terasa) orientovaný. Ne všem rostlinám se totiž bude na jednotlivých světových stranách dařit. Pěstovat můžete také rozličné druhy bylinek, jahody, rajčata nebo jiné plodiny, kterým postačí skromnější místo v květináči.

153f249aabae4ac18baa82ca88f9c5f2
014fa7c067ff17213bd414ece7af700f

Rozsviťte lampiony

Romantická světýlka a lucerničky mají opravdu velký efekt. Nespoléhejte se pouze na jeden hlavní zdroj světla, ale rozdělte jej do prostoru. Lampiony připomínající teplé letní večery, lucerny jako z pohádky nebo i obyčejné zavařovací sklenice se svíčkou udělají z večerů na terase příjemný zážitek.

45352f561d59c77547919d07db5a366a
310e877187aee0088f6e48b3c7e805f6

Díky venkovnímu prostoru lze využít i solárně poháněných svítidel, která díky tomu není třeba zapojovat do elektřiny, vyměňovat baterie ani hlídat kvůli ohni. Skvěle vypadá i světelný řetěz omotaný kolem zábradlí nebo pergoly či klasické svícny plnící zároveň i dekorativní funkci.

Dekorace není třeba hledat jen v obchodech, využijte toho, co nabízí příroda

Jak už bylo řečeno, odpočinková zóna uprostřed města by měla co nejvíce korespondovat s přírodou. To platí i v případě dekorací, které si můžete přinést domů ze svých cest a výletů. Například oblázky z pláže či potoka skvěle poslouží jako obložení květin v květináčích. Tímto způsobem navíc pomůžete hlíně udržet více vláhy. Vyjímat se budou i v míse jako dekorace na stůl, podobně jako například šnečí ulity nebo mušle, které lze rovněž použít do truhlíků. Parádu udělají i šišky nebo stromová kůra. Budete tak obklopeni nejen přírodou, ale i vzpomínkami.

Pokud však přeci jen zamíříte do obchodu, vybírejte barevné dekorace v podobě váz, koberečků, přehozů či polštářů, jež doplní přírodní zemité tóny dřevěného nábytku či kameninových obkladů. Vybírejte barvy, které ve vás navozují dobrou náladu, klid a pohodu a vytvořte si tak své malé království, kde si budete číst, povídat s přáteli, nebo jen tak upíjet ze sklenky vína a přemýšlet o životě.

Foto: Unsplash.com, Pinterest.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!