Jak prosvětlit tmavou chodbu v bytě

Jak prosvětlit tmavou chodbu v bytě

Nedostatečně osvětlený prostor, pocit stísněnosti a celková nespokojenost – možná se nějak podobně cítíte, když stojíte na chodbě ve vašem bytě. Je pravda, že na chodbách (a zvláště těch panelákových) bývá nedostatek světla velmi častý. A většina obyvatelů si s tímto problémem neví rady.

A co vy? Také vám přijde, že je chodba u vás doma moc tmavá? Cítíte se v ní stísněně? Nelíbí se vám nedostatek světla, díky kterému už tak malý prostor působí ještě menší? V tom případě byste si měli přečíst náš dnešní článek, ve kterém vám poradíme, jak prosvětlit tmavou chodbu!

Kam světlo nemůže

Nešvarem panelákových chodeb je absence denního světla, které by sem vneslo klasické okno. Jenže okno byste na chodbě hledali asi jen stěží, možná se najdou výjimky, ale spíše zde mluvíme o chodbách, které žádná okna nemají a jediné světlo pro ně představuje to umělé – tedy buď centrální osvětlení, nebo nějaké lampy či lampičky. Zasahovat do stavebních dispozic prostoru nemá žádný smysl, s prosvětlením chodby si budete muset poradit jinak.

Nejdříve si pohrajte s barvami

Na samotném začátku je potřeba si ujasnit, jak vymalovat tmavou chodbu. Možná vás to překvapí, ale barvy v prostoru dokážou hotové divy! Jestliže chcete dosáhnout prosvětlení a chodbě dodat i pár centimetrů k dobru, měli byste vsadit na světlé odstíny. Nemusí to být nutně jen bílá, která na spoustu lidí působí až příliš sterilně. Vhodné jsou všechny světlé odstíny – modrá, zelená, žlutá, šedá, krémová, broskvová a podobně.

Zrcadla dokážou zázraky

Máte vymalováno? Paráda! První úkol máte za sebou, tím ale vaše snaha jak upravit tmavou chodbu ani zdaleka nekončí. Jakmile stěny místnosti dostanou nový světlý nádech, můžete se posunout k dalšímu kroku – a tím je instalace zrcadel. Jasně, zrcadlo v předsíni nesmí chybět (kde jinde byste potom kontrolovali dokonalost svého looku?), kromě klasického zrcadla, které navíc může být součástí předsíňové stěny, můžete do předsíně instalovat i další kousky. Zrcadla totiž mají tu schopnost, že dokážou prostor nejen zvětšit, ale zároveň odráží světlo a to se pak dostane i do míst, kam se běžně nedostane.

Osvětlení nesmí chybět

O světle již v dnešním článku řeč byla, teď bychom se ale rádi vrátili k umělému světlu, které jsme rovněž zmiňovali. Pokud řešíte, jak rozsvítit tmavou chodbu, dalším skvělým pomocníkem vám bude osvětlení. Vsadit můžete na stropní osvětlení, které může mít podobu většího lustru umístěného uprostřed chodby. Centrální světlo pak můžete doplnit o menší světla či lampičky, které mohou stát volně na zemi, můžete je připevnit na zeď nebo je na něco postavit.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!