Jak reorganizovat pokoj s lehkostí a elegancí

Na světě existují jen dva tipy lidí. Ti, kteří mají rádi svůj řád a klid a potom ti, kteří nedokáží žít bez čerstvého vzduchu a změn. Pokud stejně jako já patříte k té druhé skupině a po určité době se v prostoru, který je už dlouhou dobu stejný, začnete cítit nervózní a nesví, tak právě pro vás mám pár ozkoušených rad.

Dvakrát měř, jednou řež

Pokud se dá předpokládat, že budete pokoj přerovnávat víckrát než jednou za život, pak vám radím, abyste si na tvrdý papír nakreslili půdorys pokoje v přijatelném a lehce spočitatelném měřítku. Poté změřte i všechen větší nábytek, který ve vašem pokoji máte (nebo chcete mít) a jeho půdorysy také přeneste na papír a vystřihněte.

S takto vytvořeným modelem pokoje si budete moct nanečisto vyzkoušet nespočet kombinací rozložení nábytku, aniž byste riskovali kýlu z tahání skříní nebo odřené rohy skříněk (které sice vypadaly, že se vejdou pod okno, ale nakonec to o pár centimetrů nevyšlo).

Až celou přestavbu dokončíte, můžete všechny tyto propriety schovat někam do šuplíku, kde budou připraveny k další akci, kdykoli to bude potřeba.

TIP: Počítačově gramotnější mohou místo papíru, tužky a nůžek použít sofistikovanější grafický software.

Využijte příležitosti k důkladnému úklidu

Jedním z důvodů, proč miluji přestavování nábytku je to, že mi rukama projde spousta věcí, které moc často nepoužívám a také se odkryjí i ty kouty, do kterých vysavač prostě nikdy nedosáhl. Proto u mě doma každou takovou reorganizaci doprovází generální úklid.

Vytřu všude kde se dá, opráším všechny věci, které dlouhou dobu stály na horní stěně skříně a častokrát najdu i poklady, o kterých už jsem si myslela, že jsou nadobro ztraceny. A nakonec mám z finální podoby pokoje radost nejen kvůli tomu, že je můj životní prostor krásnější, ale i mnohem čistší a zdravější.

Barvy nechte až na závěr

Někdy se stane, že vadou na kráse není celková organizace místnosti, ale křiklavé či naopak přestárlé barvy stěn, nábytku nebo koberce, které se vám sice před rokem líbily, ale dnes byste dali přednost prostě něčemu jinému. Ale co s tím? Moje ultimátní rada zní: neplýtvejte barvami. V základu pokoj vždy navrhujte v čistších a klidnějších barvách, které se dají snadno kombinovat s pestrobarevnými doplňky.

Nejklasičtější variantou je bílý pokoj s dřevěným vybavením. Muži pak častěji sáhnou po odstínech šedi a pokud potřebujete, aby pokoj působil teplejším dojmem, doporučuji hnědavé a okrové tóny. No a pokud aktuálně nějakou barvu prostě milujete, pak není nic jednoduššího než ji do interiéru dostat skrz doplňky.

A až se vám jednoho dne okouká, nebudete muset předělávat celý pokoj, ale jen nakoupíte pár nových maličkostí v nové oblíbené barvě. Jak prosté!

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

DISKUZE