Jak si vytvořit domov podle hygge

Slovo hygge pochází z dánštiny a do češtiny se volně překládá jako pohoda a spokojenost. Popisuje tak typickou filozofii skandinávských zemí, která se týká harmonie, relaxace a dobré nálady. Možná i to je důvod, proč jsou Dáni nejšťastnější lidé na světě. Objevili jednoduchost obyčejných všedních zážitků a věcí, našli si pro sebe čas a nežijí hektickým stylem života ani stresem.

Tento styl můžete promítnout i do uspořádání vašeho domova. Můžete přeměnit vaši domácnost na útočiště, kde vás bude hřát rodinná pohoda, budete popíjet čaj a číst knížku. Jak na to?

Ozdobte váš domov přírodními prvky

Vybavte váš dům jednoduchým nábytkem v severském stylu. Jako hlavní materiál použijte dřevo, které doplňte světlými dekoracemi a rostlinami. Obklopte se přírodou a harmonií. Z toho důvodu v hygge domácnosti nesmí nikdy chybět velká pohovka, kde si můžete povídat s přáteli, útulná kuchyně a relaxační koutek.

Vytvořte správnou atmosféru

Atmosféra dokáže dělat divy. Důležitý faktor, který ovlivňuje atmosféru vašeho domova, je světlo. Chcete-li odpočívat, nainstalujte si světla po celém domě nejlépe s teplými odstíny. Pokud preferujete prostředí k meditaci, zvolte stínové žárovky, kde si můžete nastavit jak intenzitu světla, tak i různé efekty a váš domov můžete rázem proměnit v romantickou jeskyni.

Nezapomeňte na svíčky, které řadíme mezi důležité symboly stylu hygge. Můžete je umístit na kuchyňský stůl, ale také na poličky nebo do koupelny. Pozorování plamene svíčky je ekvivalentní skutečnému meditačnímu cvičení, které zastavuje tok myšlenek a vede ke stavu klidu. Před spaním pomáhá předcházet nespavosti. Proč to nezkusit?

Žijte momentem

Žijte přítomností, teď a tady. Vytvořte místo, kde se můžete zastavit, poslouchat hudbu nebo si číst. Nastavte si lampu ke čtení, najděte vaše oblíbené křeslo a jen “buďte”. Uvařte si čaj, nachystejte teplé ponožky, pohodlné oblečení a jen relaxujte.

Věnujte se svým koníčkům

Udělejte si v domě DIY koutek, kde budete vyrábět dekorace. Můžete vytvářet cokoli z čehokoli, podle ročních období nebo dle vaší inspirace. Pokud máte děti, vytvořte kreativní prostředí i pro ně. Bude zábavné vytvořit něco společně a dát jim lásku k místu, ve kterém žijí.

Vytvořte si vlastní hnízdečko

Vyberte si ty nejlepší materiály, z kterých si uděláte váš osobní prostor. V létě zvolte vzdušné, lehké látky ve světlých barvách, v zimě zase měkké, teplé a v tmavých odstínech. Pořiďte si pohodlný koberec, abyste mohli chodit bez bot. Přidejte spoustu polštářů, abyste se probudili v maximálním pohodlí.

 Zpříjemněte si čas strávený v kuchyni

Vařte s ostatními a pro ostatní, objevte radosti z pomalé přípravy jídla. Vezměte si babiččinu kuchařku a pozvěte domů přátele. Připravte domácí těstoviny nebo tradiční dezert. Lepší je mít všechny kuchyňské potřeby po ruce, takže se každý může zapojit.

Buďte ve spojení s přírodou

Zahrada vám dodá energii a naplní váš domov zelení. Každá rostlina může dát vašemu životu barvu a sílu. Pokud máte terasu, můžete si vytvořit oázu, kde můžete pozorovat měnící se přírodu od jara až po zimu a jen tiše relaxovat.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!