Jak si vyzdobit byt jmelím

Jak si vyzdobit byt jmelím

Zavěšování jmelí v bytě je jednou z mnoha vánočních tradic. Mělo by vám to vnést do dalších dní lásku, zdraví, ale i odehnat zlé duchy. Pozor však na to, jakým jmelím si byt vyzdobíte. Je to opravdu to, které vám přinese, co si přejete?

Sympatický parazit

Jmelí je v podstatě parazitickou rostlinou. Hostuje na stromech, kterým odebírá vodu a minerály. Je ale nutné říci, že „napadený“ strom to v podstatě nijak výrazně nepoznamená, spíše se sžije se jmelím a nijak si vzájemně nevadí.

Sky Birds Songbird Blackbird Mistletoe Bird Tree

Již dlouhá léta se využívají léčebné účinky jmelí. Už Keltové věřili, že zvyšuje plodnost a odhání zlé duchy, používali ho ve spojitosti s řadou magických rituálů. Pravdou je, že v léčitelství má i dnes pestré využití. Zlepšuje krevní oběh, podporuje funkci štítné žlázy, posiluje imunitní systém. Doporučuje se při bércových vředech nebo křečových žilách. Užívá se i k léčbě revmatismu, mírní menstruační obtíže. Také vede k utlumení pocitů úzkosti. Nejčastěji se užívá jako směs pro přípravu čaje, kde je smíchaný s dalšími bylinkami, nebo ve formě tinktury. Léčivé účinek je v mnohém závislý na tom, na kterém stromě konkrétní jmelí parazitovalo.

Dlouholetá tradice

Většina z nás dodržuje tradici asi tak, že si pár dní před Štědrým dnem na trzích zakoupí jmelí – zelené nebo pozlacené a to potom zavěsí v každé místnosti ke stropu. Pamatujeme obvykle na políbení pod jmelím, které by nám mělo zajistit lásku po celý další rok.

Takové dodržování tradice má ale své mezery, zejména pokud jde o jmelí samotné. Aby vám přineslo toužené štěstí, je totiž zapotřebí, abyste jej dostali darem a aby se jednalo o zelené jmelí. Může být i zlatavé, avšak to jen do té míry, jak zežloutlo samo, nikoliv pozlacené. Na jmelí by mělo být co nejvíc bílých bobulek, jejich počet násobí vaše budoucí štěstí.

Pro lásku i zkrášlení bytu

V některých zemích se větvička jmelí zavěšuje nad dveře. U nás obvykle někam na lustr. Nenajdete ale vhodnější místo než nad štědrovečerním stolem. Rodině by mělo zajistit štěstí do následujícího roku. Někdo si nechává jmelí v bytě zavěšené po celý rok, jiný věří tomu, že štěstí přináší jen čerstvá rostlinka.

Jmelí nejen že vám vnese do života samá pozitiva, ale ještě zkrášlí váš byt. Při jeho umísťování si ale dejte pozor na to, aby se ke jmelí nemohly dostat děti. Pokud by spořádaly více bobulek, mohlo by to pro ně mít neblahé zdravotní následky.

Pokud se vám jmelí líbí a dekorování bytu jen jeho zavěšením na lustr se vám zdá nedostačující, klidně si můžete s jeho pomocí byt vyzdobit mnohem víc. Jmelí lze pověsit i na okraj poličky, garnyže atd. Můžete z něj zhotovit věnec, využít ho k nazdobení vázy s dalšími větvičkami nebo třeba ho dát na misku kolem svíčky. Využijete ho i při přípravě štědrovečerního stolu, kdy může působit jako hezká jemná dekorace ke každému talíři. Lze jej převázat stužkou v barvě, která vám hezky doplní zbytek nazdobeného stolu.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com, Maxpixels.net.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!