Jak správně přesadit rostliny? Není to tak jednoduché, jak se může zdát!

Máte vysázené krásné rostliny na zahradě, a z nějakého důvodu je potřebujete přesadit? Důvodů může být mnoho. Aby se vašim květinám na zahradě, balkóně, nebo v bytě dařilo, je potřeba dát některým vašim rostlinkám nové místo. Nevíte jak na to? Pojďte se s námi podívat na postup, jak rostliny přemístit kam potřebujeme.

Proč je důležité rostliny přesazovat?

Zahradní květiny potřebují určitou vlhkost, typ půdy, různou intenzitu slunečních paprsků. Podle toho se pak rozhodujeme, kam je v zahradě přesadit. Ale někdy z nějakého důvodu rostlinka neprosperuje a potřebuje najít nové místo. Některé druhy rostlin, jako například hosta, je zase potřeba od sebe oddělit, aby krásně rostly.

U rostlin a bylinek, které pěstujeme v květináči, je většinou přesazování nevyhnutelné. Jak květiny rostou, spotřebují mnoho živin v půdě. Je potřeba jim dát novou zeminu a větší nádobu, aby mohly dál růst.

Kdy rostliny přesadit?

Květiny se přesazují zpravidla na jaře, ještě před dobou květu, nebo na podzim těsně po odkvětu. Důležité je přemístit je v nejchladnějším období dne – tedy ráno nebo později odpoledne. Proto se nedoporučuje přesazovat rostliny v létě, protože je velká pravděpodobnost, že by rostlina nepřežila vedro v nové půdě.

U rostlin v nádobě přesazujeme rostliny cca 1 za rok. Záleží na tom, jak rychle květina roste. Jakmile začínají žloutnout listy a květina se už nevejde do stávajícího květináče, je její přesazení do větší nádoby nevyhnutelné.

Foto: Shutterstock

Jak rostliny přesadit?

Zahradní rostliny

Vyberte místo, kam chcete rostlinu přesadit. Vykopejte místo na květinu dvakrát tak velké, než je kořenový bal. Jáma by měla být velká tak, jak jsou vysoké kořeny. Půdu řádně zavlažte, abyste zabránili rychlému vysušení půdy. Dejte pozor, aby se kořeny přesazované rostliny dostaly ihned do kontaktu s hlínou. Květinu přesaďte a zasypte jí požadovaným substrátem. Dbejte na denní zálivku, aby vám čerstvě přesazená rostlinka neuschla.

Rostliny v nádobách

U rostlin, které pěstujeme v nádobách ať na balkóně nebo v domě, je postup obdobný. Jen netvoříme jámu, ale vybíráme pro přesazení větší květináč. Do vybrané nádoby nasypeme požadovaný substrát, vytvoříme jamku a rostlinu přesadíme. Dbáme na její pravidelné zalévání, aby nám neuschla. Vidíte, jak je přesazení jednoduché. Jen musíme věnovat trošku pozornosti, co která rostlina potřebuje. Každý chceme mít krásné kvetoucí rostliny. Právě jejich přemístění do nového je přesně to, co některé květiny potřebují.

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, ProFlowers