Jak správně rozvést kabely v domě. Práci si můžete velmi zjednodušit

Instalace kabelů není úkol pro úplné laiky. Ať už se do ní přesto chystáte pustit, chcete se jen informovat nebo potřebujete zkontrolovat svůj plánovaný postup, čtěte.

Příprava především

Nejprve si důkladně promyslete, kudy chcete kabely vést. Jestli netušíte, kterými místy prochází stará elektroinstalace, zainvestujte do detektoru kabelů. Ten vám prozradí, kudy kabely vedou. Dobře promyslete, jak široké a hluboké drážky budete vysekávat, to záleží od tloušťky a množství kabelů. Nezapomeňte také na to, že kabely by se měly ohýbat v tupých úhlech, ne v ostrých. Pokud máte možnost, klidně si tužkou na zeď nakreslete mapu, kudy drážky povedete. Nezapomeňte na vyřešení počtu a umístění zásuvek. Čím více, tím lépe. A než se pustíte do akce, vypněte pojistky. A zajistěte, aby vám je někdo náhodou nezapnul.

Foto: Freepik

Jak udělat drážky?

Nejlepším pomocníkem je drážkovací fréza, ale dost dobře poslouží také uhlová bruska. V případě použití brusky myslete na velké množství prachu, takže si vyřešte odsávání. Při práci s frézou nebo flexou mějte vždy nasazeny ochranné pomůcky. Brýle, respirátor, nejlépe také přilbu a pevné boty.  

Vedení kabelů ve zdi

Jakmile máte špinavou práci odvedenu a ve zdi máte chodbičky tak dlouhé, široké a hluboké, jak potřebujete, přichází na řadu pečlivá práce. Do drážky je třeba kabel vložit. Kabely do zdi nevkládejte jen tak, ale v chráničce. Je to praktické, protože v případě potřeby budete schopni přidat další kabely bez sekání do zdi.

Vůbec nejrozumnější je kombinace svěrných sponek a chráničky. Sponky instalujte v rozestupech 30-40 cm. Sponky upevňujte pomocí fixačních hmoždinek a vrutů do předvrtaných otvorů. Chráničku vložte do spony a chráničkou protáhněte kabel, případně kabely. Je to piplačka? Ano. Ale vyplatí se.

Foto: Freepik, zdroj: Svepomoci