Jak stanovit správnou výši nájemného

Stanovit správnou výši nájemného tak, aby byla výhodná pro obě strany, je někdy opravdový oříšek. Správná výše nájemného je taková, kterou bude ochoten nájemník zaplatit a pronajímatel za ní nemovitost pronajmout. Výše nájemného se často odvíjí i od cen na trhu, neboli od tzv. cenové mapy.

Co vše ovlivňuje výši nájemného

Při stanovování výše nájemného se podívejte na inzeráty z vašeho okolí. Za kolik se pronajímají byty srovnatelné s tím vaším. Je několik faktorů, které ovlivňují, na jakou částku bude nájemné vystaveno.

  • Cenu nájemného ovlivňuje, v jaké lokalitě se nemovitost nachází. Zda je k dispozici parkoviště, výtah, občanská vybavenost a hromadná doprava. Obecně také platí, že byty nacházející se ve vyšších patrech mají nižší nájemné než byty v nižších patrech.
  • Nájem také samozřejmě určuje velikost bytu a jeho dispoziční řešení. Zdali je součástí bytu balkon, sklep nebo jsou k dispozici vestavěné skříně nebo jiné úložné prostory.
  • Důležitý je technický stav a vzhled bytu. Veškeré zařízení bytu (pračka, lednička, atd.) by mělo být v použitelném stavu. Cenu také ovlivňuje, zda jde o novostavbu, byt je zateplený a je po rekonstrukci. Jestli byt budete pronajímat zařízený nebo nezařízený většinou závisí na dohodě s nájemcem.
Foto: Freepik

Z čeho se skládá nájemné

Nájemné se skládá z nájmu a poplatků za služby. Služby by měly být stanovené zvlášť v nájemní smlouvě. Zároveň by mělo být i určeno, zdali se služby platí paušálně nebo ve výši skutečných nákladů. Toto vám pomůže předcházet případným sporům při vyúčtování. Do nájemného nezapomeňte započítat ani fond oprav, úhrady za správu domu, pojištění a platbu za opotřebení bytu. Samozřejmostí je i připočtení vaší odměny, neboli výnosu z pronájmu. Spočítejte si velmi dobře, aby byla cena férová pro obě strany. Podle občanského zákoníku může majitel zvýšit nájemci cenu maximálně o 20 % během tří let. To platí pro nájmy na dobu neurčitou. Pokud jste uzavřeli smlouvu na dobu určitou, můžete po uplynutí této doby nájemníkovi předložit novou smlouvu, kde již bude vyšší nájem.

Foto: Freepik, zdroj: stalynajem, smartasset