Většina lidí neumí třídit odpad správně. Na zbytečné chyby pak všichni doplácíme z našich peněženek

Třídění odpadu není složité. Dnes již drtivá většina lidí odpad třídí, což je jedině dobře, nicméně bohužel stále ještě existuje spousta lidí, která netřídí odpad zcela správně a dělá tak zbytečné chyby. Na každý druh odpadu máme různě barevné popelnice a vytřídit jde opravdu skoro všechno. Kromě klasického plastu nebo papíru lze vytřídit také bio odpad, ze kterého může dále vzniknout užitečný kompost. V čem ale většina z nás chybuje?

Kam s ním?

Tříděním nebudete produkovat tolik směsného odpadu, který patří do klasické černé popelnice. Díky tomu snižujete množství odpadu na skládkách. Dnes existují elegantní systémy odpadkových košů s různým účelem do domácnosti, které pomáhají efektivně třídit odpad už doma.

Jak třídit odpad
Schéma, jak správně třídit odpad. Foto: https://www.dewolf.cz/blog/jak-tridit-odpad/

Kde lidé chybují nejvíce? Ve správném zařazení plastů a také v likvidaci olejů

  • Plast – patří do žluté popelnice a můžete do ní vytřídit plastové láhve, které pokud možno stlačte, ať šetříte místem. Vyhodit sem můžete ale i různé folie, kelímky od jogurtů, igelitové a plastové tašky nebo třeba čistý polystyren, který sloužil jako obalový materiál.
  • Papír – ten vyhazujte do modrého kontejneru. Patří sem časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, katalogy, reklamní letáky, kancelářský papír a tak dále. Pokud sem chcete vyhodit krabici, tak ji nezapomeňte sešlápnout, ať opět ušetříte místo.
  • Sklo – to má hned dva kontejnery. Do zeleného vhazujeme barevné sklo, například láhve od nápojů. Do bílého kontejneru patří čiré sklo – sklenice od různých jídel, průhledné láhve nebo skleničky. Nezapomínejte však na to, že některé sklo je vratné, takže pokud byste ho jen tak vyhodili, přišli byste o peníze (příkladem jsou láhve od piva).
  • Tetrapak – nápojové kartony od mléka nebo džusů vhazujte do kontejnerů oranžové barvy. Někdy také narazíte na černý kontejner s oranžovým poklopem. Opět šetřete místem a kartony stlačte. Spousta lidí toto ovšem neví a tetrapak obaly vyhazují do obyčejných plastů nebo do obyčejných kontejnerů na papír – to je ovšem špatně.
  • Elekroodpad – ten má svá sběrná místa. Existují ale i kontejnery na drobný elektroodpad nebo popelnice na baterky.
  • Hliník – Hliníkové obaly vhazujeme do kontejnerů na drobný kovový odpad, nebo je odevzdáváme ve sběrných dvorech. Patří sem plechovky od pití, hliníkové nádobí, různé konstrukce nebo hliníkové kapsle od kávy.
  • Jedlé oleje – rozhodně je nevylévejte do dřezu! Ucpali byste tím trubky a pracovníci kanalizačních služeb by vám nepoděkovali. V horším případě byste trubky horkým olejem roztavili. Použité a vychladlé jedlé oleje patří do plastové láhve, kterou pak vyhodíte do přímo určené popelnice nebo odnesete do sběrného dvora. Ceník vodného a stočného je v poslední době na mnoha místech navyšován právě o položku likvidace olejů a tuků, poněvadž se jedná o nákladnou a bohužel také nutnou operaci, se kterou se potýká každá správa kanalizací a odpadních vod.
  • Bio odpad – nemáte-li vlastní kompost, pak na tento odpad využijte hnědé popelnice. Mnohdy se za ní ale platí. Biologicky rozložitelným odpadem jsou zbytky ovoce a zeleniny, pečiva i vařených jídel, kávová sedlina a čajové pytlíky, skořápky vajíček a ořechů, papírové kapesníky, ubrousky, zvadlé květiny, zemina, tráva, větvičky, plevel, podestýlka a trus domácích zvířat, piliny, popel ze dřeva, peří, chlupy a vlasy.
Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!