Jak ušetřit v zimě na topení?

Chladné počasí přichází a spolu s ním nám pomalu začíná topná sezóna, se kterou jdou ruku v ruce samozřejmě také zvyšující se náklady na provoz domácnosti. Sepsali jsme proto pro vás několik tipů, jak za topení ušetřit.

Základ jsou radiátory

Před zimou je potřeba odvzdušnit radiátory. Radiátory by kolem sebe neměly mít příliš překážek, ty totiž narušují správnou distribuci tepla do okolí a to je rozhodně chyba. Nejčastějšími překážkami jsou záclony a závěsy překrývající radiátory. Řešení je v tomto případě jednoduché. Záclony se doporučují na zimu zkrátit, aby nebránily proudění teplého vzduchu a zároveň zabránily proudění studeného vzduchu z oken.

Pozornost věnujte i rozmístění nábytku. Poučka říká, že nábytek je dobré postavit alespoň 10 cm od radiátorů, abychom opět zbytečně nezakrývali prostor pro proudění teplého vzduchu.

Kapitola sama pro sebe je správné nastavení teploty pomocí termostatických hlavic, které bývají součástí většiny radiátorů v českých domácnostech. Je-li termostatická hlavice správně nastavena, můžeme hovořit o výrazných finančních úsporách.

Hlavice bývají vybaveny stupnicí od 1 do 5, přičemž jednotlivé stupně představují přibližnou teplotu:

[su_table responsive=”yes”]

Nastavení termostatické hlavice Odpovídající teplota
Stupeň 1 14 až 16 °C
Stupeň 2 16 až 20 °C
Stupeň 3 20 až 23 °C
Stupeň 4 23 až 25 °C
Stupeň 5 26 až 29 °C

[/su_table]

  • jste-li dlouhodobě mimo byt, zvolte na hlavici symbol sněhové vločky
  • pokud větráte delší dobu, snižte hlavici na minimum až do doby, kdy okno zavřete
  • máte-li topení zcela vypnuté, při velkých mrazech riskujete zamrznutí vody v potrubí, což by mohlo vést až popraskání trubek
  • odcházíte-li na celý den do práce, snižte teplotu na stupeň 1 – 2

A na závěr, každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu energie o 6 procent.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!