Jak vybělit zažloutlé prádlo. Se skvrnami v podpaží pomůže jedna věc

Očekáváte, že budete z pračky vytahovat pouze krásně zářivé a čisté prádlo jako v televizní reklamě? Ano, nabídka všech možných pracích prostředků je dnes dostatečně široká, ale v případě prádla bílého je docela dobře možné, že vás po vyprání překvapí zašedlým nádechem a nevzhlednými skvrnami pod paží. Jak se toho zbavit za pomoci funkčních babských rad?

Krásně bílé prádlo, to je snem každého, kdo si na klasickou zářivou barvu potrpí, ovšem také vizitkou toho, jak vhodně prádlo perete. Ještě dřív, než naplníte buben pračky, pečlivě zkontrolujte, zda jasu bílého prádla nebrání zbytky prášku v bubnu a vodní kámen, který je hlavním nositelem zašedlosti. V případě, že chcete pračku důkladně vyčistit, vylijte jednu celou láhev bílého octa do pracího bubnu a spusťte prací program naprázdno, látka s sebou vezme veškerou nečistotu a zbaví pračku zápachu. Ocet lze v malém množství přidávat ke každému praní, zápachu se neobávejte, ten vyvětrá, ale většinou cítit nejde vůbec. 

Jak prát bílé prádlo?

Jednoduchou radou číslo jedna je pečlivě roztřídit oblečení. Bílé musíte prát vždy jen s bílým prádlem, žádné jiné k němu nepatří. Perte jej na 60 stupňů, pokud jde o bavlnu, umělé tkaniny na 40, ale obecně snese bílé prádlo větší teplotu. To si vždy ověřte symboly na visačce. Také pračku zbytečně nepřeplňujte, prádlo musí mít dostatek prostoru k proházení, jinak se nemusí tak důkladně vyprat. 

Vždy také používejte prostředek určený pro praní bílého prádla, je v něm rozjasňovač, který udrží bílé odstíny skutečně bílé. Nedoporučuje se užívat aviváž, ani prostředky na chlorové bázi, pokud sušíte na slunci, to vše může mít vliv na zašedlost. 

Foto: Shutterstock

Babské rady na skvrny

Asi největším strašákem jsou skvrny od potu v podpaží. Připravte si kyblík vody, přidejte hrnek octa a bílé prádlo namočte na několik hodin, poté jej běžně vyperte. Na skvrny vám zase skvěle zabere žlučové místo. Postižená místa jím potřete, nechte chvíli působit a následně vyperte dle běžného postupu. 

Zářivost prádla také zaručí, pokud do bubnu pračky přidáte po lžičkách jedlou sodu, sůl nebo prášek do pečiva. Skvělá je také citronová šťáva, která prádlo navíc i hezky provoní.  

Nádherně vyprané a bílé prádlo už se suší na vašich šňůrách, přitom k tomu stačilo jen pár rutinních domácích pomocníků a správný postup. Teď už se skvrn ani zašedlosti nemusíte obávat. 

Foto: Shutterstock, zdroj: hayden-hill, cleanipedia