Jak vybrat ideální osvětlení do koupelny

V koupelně je osvětlovací těleso nejen funkčním, ale také výrazným estetickým prvkem. Proto by mělo nejen dobře osvětlit prostor, ale také ladit se vzhledem koupelny a vyzdvihnout její styl.

Dopřejte si dostatek světla

Osvětlení koupelny by mělo mít spíše světlejší barvu, která dodá koupelně jas a zvýrazní její čistotu. A když zvolíte to pravé svítidlo, získá vaše koupelna jako mávnutím kouzelného proutku luxusní vzhled.

Je lepší zvolit jedno nebo více svítidel?

Volba počtu osvětlovacích těles je jen na vás. Rozhodně ale dbejte na to, aby byla dobře osvětlená zóna, ve které je umístěno zrcadlo. V malé koupelně v panelovém domě může být dostačující jediné svítidlo umístěné nad zrcadlem, ve větších koupelnách je ale vhodné nainstalovat minimálně ještě druhé osvětlovací těleso uprostřed stropu. Pokud máte v koupelně umístěna dvě nebo i více umyvadel se zrcadlem, kvalitní osvětlení by mělo být umístěno nad každým z nich.

Fantazii se rozhodně meze nekladou a určitě neprohloupíte, když se rozhodnete nainstalovat svítidel několik. Se světlem pak budete moci doslova kouzlit a atmosféru v koupelně přizpůsobovat momentálním potřebám a náladě. Snadno pak jasně osvětlenou koupelnu změníte na intimní prostor pro romantickou koupel a relaxaci.

Osvětlení stropní, nástěnné nebo zápustné?

Při výběru svítidla je vždy třeba vycházet z dispozic a stylu koupelny. V moderní koupelně budou skvěle působit zápustná světla, která podtrhnou čistotu jejích linií. Můžete kombinovat stropní, nástěnná i zápustná osvětlovací tělesa. A ve velké koupelně dbejte na to, aby byl dokonale osvětlený celý prostor.

Výrazný nebo jednoduchý design? A jakou barvu zvolit?

Pokud jste ve vaší koupelně použili výrazné designové prvky, poutejte pozornost na ně a zvolte nenápadnější svítidlo. A naopak – je-li vaše koupelna až příliš jednoduchá a potřebujete jí dodat styl, sáhněte po osvětlovacím tělesu s výrazným vzhledem.

Již dávno se nemusíte omezovat pouze na bílou a mléčné sklo. Dnes je nabídka opravdu široká a koupelnová svítidla jsou dodávána nejen v tlumených barvách. I milovníci výrazných tónů snadno najdou to pravé. Neomezujte se a vytvořte si koupelnu přesně podle svých představ.

Bezpečnost je důležitá. Pozor na zvýšenou vlhkost!

V koupelně je zvýšené riziko potřísnění osvětlovacího tělesa vodou. Navíc je svítidlo vystaveno zvýšenému působení vlhkosti. Proto bezpečnostní normy stanovují pro koupelnové osvětlení přísnější požadavky než pro svítidla v ostatních obytných místnostech. Svítidla, která se rozhodnete umístit maximálně ve vzdálenosti 60 cm od umyvadla, sprchy nebo vany, tak musí nést označení IP44 nebo IP65.

Foto: Instagram, Pexels.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!