Jak zajímavě osvětlit čtecí nebo relaxační koutek?

Když se řekne čtecí koutek, většina lidí si nejspíše představí křeslo u knihovny a tam „svítidlo na nožce“. Stojací lampa, například moderní oblouková, vypadá stylově, ta stolní se zase dá v případě potřeby snadno přenést jinam. Ano, lampy jsou pro čtení a relax výborné a určitě si své místo v těchto koutcích zaslouží, ale co kdybyste zkusili vystoupit z davu a přidat i jiný typ osvětlení. Jaký? Podívejte se na konkrétní příklady. 

Řešením jsou i bodovky nebo LED pásky

Čtecí koutek umístěný u velkého okna, to je jistě snech mnohých. A když je osvícen zápustnými bodovkami, vypadá prostě parádně. Malá svítidla se nejčastěji montují do sádrokartonového podhledu.

Vestavné stropní osvětlení můžete použít i v případě, že si čtecí koutek uděláte pod schody nebo ve výklenku, kde třeba byla původně plánovaná skříň. Jen pozor, aby svítidlo bylo dostatečně výkonné, nebo je potřeba si koutek dosvítit stolní lampou

Skvěle vypadajícím a také praktickým řešením je, když je čtecí kout součástí knihovny. Opět se použijí vestavné bodovky nebo LED pásky. Ty se dají nalepit po celé šířce, takže prostor je nasvětlen rovnoměrně. 

Vzhledem k boomu bungalovů, u nichž majitelé rádi nechávají otevřený strop do krovu, může být čtecí koutek originálně umístěn ve vzduchu v síti. V takovém případě můžete použít nástěnnou bodovku nebo stropní svítidlo do napájecí lišty. Jejich výhodou je, že si můžete zvolit směr svícení.  

Jakou lampu vybrat, abyste na čtení dobře viděli? 

Bodovky, LED pásky či stropní svítidla jsou zajímavým zpestřením, ale přece jenom prim hrají stolní lampy. Ty, jak zmiňuje architekt Jan Stoklasa, by měly být směrovatelné nebo mít flexi krk. „Pro účely čtení jsou klasické lampičky s cylindrickým stínítkem nevhodné,” upozorňuje architekt Stoklasa. 

Velmi důležité také je, aby svítidlo, ať už jde o stolní nebo stojací lampu, bylo dostatečně výkonné. „Doporučuji LED zdroj alespoň 8 W a více,“ radí odborník na osvětlení a majitel e-shopu e-light.cz Ludvík Málek. Barva světla je vhodná kolem 4000 K. Světlo tak nebude ani nažloutlé, ani jasně bílé. Ideální ale je, když si koupíte lampu, která umožňuje přepínání teploty světla. Například k učení si tak můžete navolit jasnější bílou (6000 K), která stimuluje lidský mozek k vyšší aktivitě, naopak pro večerní relax při televizi si přepnete na teplou barvu (3000 K). Kromě přepínání barev je také výhodné, když jde lampa stmívat

Pokud si rádi pročítáte knihy s barevnými ilustracemi nebo fotkami, pohlídejte si, aby světelný zdroj (nejčastěji jde o LED diody) dobře zobrazoval barvy, tedy abyste neviděli barvy zkresleně. Hodnocení věrnosti barevného vjemu udává index podání barev (CRI). Ten rozlišuje hodnotu Ra od 0 do 100. Při nejvyšším čísle má světelný zdroj přirozené podání barev, s klesající hodnotou barvy splývají. „Index podání barev doporučuji minimálně Ra 80,“ upřesňuje Málek.  

Pozor na stínění a oslnění

Abyste si čtení užili naplno a nekazili si oči, doporučujeme zapamatovat si tyto dvě pravidla:   

  • Světlo musí být dostatečně vysoko (ale ne přímo za vámi), abyste si nestínili. 
  • Stínítko lampy nemá být průhledné a určitě z něj nesmí vyčnívat žárovka.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!