Jak založit vlastní zahradu, která bude obklopovat dům

Zahrada je místo, kterému se také často říká oáza klidu. Majitelé zahrad na nich relaxují, odpočívají, dávají volný průchod svým myšlenkám. Možná se také chcete zařadit k majitelům zahrady, a tak přemýšlíte, že si svou zahradu kolem domu taky založíte. Nebo snad jen uvažujete o renovaci staré zahrady? Ať už je tomu tak či onak, je důležité se vyhnout několika častým chybám, k nimž při zakládání zahrady dochází.  

Pokud se rozhodnete založit nebo renovovat zahradu, nikdy se do toho nepouštějte bez rozmyslu. Je zapotřebí, abyste všechno dostatečně dobře naplánovali, abyste si jednotlivé kroky rozvrhli. Počítat už na začátku musíte s množstvím práce. Krásná zahrada zkrátka nepadá z nebe a nevykvete během jedné noci.

Plánování jako krok číslo jedna 

Jak jsme zmínili, je třeba si všechno nejdříve dobře naplánovat. To je krok číslo jedna, na který bohužel řada lidí zapomíná. Plánování je na místě ještě předtím, než se vrhnete do jakékoli práce na pozemku. Zahrajte si na malý okamžik na zahradního architekta a nakreslete si svůj pozemek i se vším, co na něm chcete mít. Rozplánujte si výsadbu stromů, výsadbu oblíbených keřů nebo květin, nezapomeňte na zakreslení bazénu, pokud po něm toužíte. Myslete na to, že zahrada má být skutečně oázou klidu v tomto uspěchaném světě.

Při kreslení vlastní zahrady nezapomeňte na inženýrské sítě, které vaší zahradou vedou. To oceníte právě v případě, že plánujete bazén nebo výsadbu stromů, které mají zakořenit.  

Pokud je zahrada ve svahu 

Zjistili jste, že pozemek kolem vašeho domu není zrovna rovný, ale že je spíše svažitý? Zahrada ve svazu vyžaduje specifické řešení. Samozřejmě nemusíte nechávat svah holý a prázdný, to v žádném případě není nutné. S tímto terénem si můžete hezky vyhrát, a nakonec bude právě svah na zahradě tím nejkrásnějším místem celé zahrady.  

Například se nabízí zpevnit svah nejrůznějšími dřevinami. S pomocí klád lze vymyslet opravdu zajímavý prvek. Nebo snad vykouzlíte na svahu působivou skalku či z toho uděláte kamenitou zídku? Na svahy se hodí i terasovitá jezírka.  

Vyberte správné rostliny 

Majitelé zahrad bohužel často chybují při výběru rostlin. Většinou jdou do zahradnictví a nakoupí to, co jim jako první padne do oka. Jenže takto to nefunguje. Je nutné přemýšlet, jestli dané rostliny k sobě ladí, jestli mají podobné podmínky pro život či do jaké výšky mohou vyrůst. To vše hraje při výběru rostlin roli. Stejně tak hraje roli to, do jaké části zahrady chcete rostliny umístit. Například jehličnany se používají k oddělení jednotlivých částí zahrady.  

Podle odborníků se majitelé zahrad dopouští ještě jedné velké chyby, a sice vysazují rostliny po jednom kuse. Jenže to vede k tomu, že zahrada vypadá neupraveně a že krása rostlin nevynikne. Abyste se zahradou mohli chlubit, aby skutečně vynikla krása každé jedné rostliny, je nutné je sázet po skupinách. Na jedno místo zkrátka zasaďte více kusů od jednoho druhu. To platí jak u jehličnanů a dřevin obecně, tak také u květin, které vám rozzáří zahradu všemi možnými barvami. 

Jelikož je výše zmíněná informace jakýmsi pravidlem, nemůžeme se divit tomu, že existuje výjimka, která pravidlo potvrzuje. Našli bychom několik jehličnanů, které se mohou sázet od jednoho druhu. Patří k nim například jedle nebo borovice či smrky, které se sází po více kusech jenom v případě, že si chcete na zahradě vysadit les. Také je možné sázet po jednom kuse některé dřeviny, a to pestrobarevné javory nebo magnolie, které budou pravděpodobně vaší největší pýchou, pokud se vám podaří magnolii vypěstovat do celé její krásy tak, aby působivě kvetla. 

Foto: Pexels.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.