Jak zařídit koupelnu v podkroví. S trochou snahy vykouzlíte krásný a užitečný prostor

Změňte svůj zaprášený úložný prostor v podkroví v relaxační koupelnu. Je to skvělý způsob, jak přidat do svých domovů dostatečně velkou koupelnu a přitom ušetřit místo jinde. Existují důvtipní návrháři, kteří nabízí inteligentní řešení, jak tento přehlížený prostor využít. Pokud už jste tedy přemýšleli o tom, jak chytře využít své podkroví, nechte se inspirovat a čtěte dál. Koupelna v podkroví – inspirace, nápady a tipy – to je vše, co vám v dnešním článku nabídneme.

Ještě před vybudováním…

Pokud se rozhodnete vybudovat si koupelnu v podkroví, budete potřebovat odborníka, abyste zjistili, zda je váš prostor strukturálně zdravý a zda splňuje místní stavební předpisy pro koupelnu. Poté místo toho, abyste byli znechucení podkrovními omezeními prostoru, získáte kreativní řešení tohoto prostoru. Můžete si zvolit různá řešení a využít například střešní okno nad vanou, abyste mohli relaxovat s pohledem na hvězdy.

Řešení koupelny a WC v podkroví

Nejdražší část při budování koupelny v podkroví je často instalatérská práce. Abychom tyto náklady co nejvíce snížili, vyplatí se vybudovat koupelnu přímo nad kuchyň (nebo nad koupelnu, pokud chceme mít koupelnu v každém patře). Koupelny v podkroví často řeší také jiný problém – a tím je nedostatečná výška prostoru u stěn. Proto je vhodné instalovat sprchu přímo do středu místnosti, kde je výška optimální.

Vana do koupelny

Alternativně se vana hodí spíše do míst, kde je strop nižší – pokud tedy plánujete mít vanu pro relaxaci a chcete v ní převážně ležet. Ještě předtím, než se necháte unést a budete vybírat různé tvary a materiály vany, zjistěte si její hmotnost, včetně hmotnosti, kterou bude vana mít po naplnění vodou. Změřte vzdálenost mezi stávajícími podlahovými trámy, abyste zjistili, zda vaše podkroví takovou zátěž zvládne.

Osvětlení podkrovní koupelny

Koupelna v podkroví má jednu velkou výhodu. Může být velice světlá, pokud využijete světlíky. Světlíky, pokud jsou správně instalovány, umožňují spoustu přirozeného světla. Místo tmavého zaprášeného podkroví tak můžete vytvořit nádherně světlou koupelnu. A světlý prostor opticky zvětšuje, takže vaše koupelna bude vypadat větší, než ve skutečnosti je. Pokud ale světlíky nejdou nainstalovat, v takovém případě se budete muset obrátit na umělé osvětlení.

Obložení koupelny v podkroví

Jasné bílé dlaždice udělají z vašeho malého prostoru vzdušnou a čerstvou místnost. Nebojte se ale trochu zábavnějších prvků, jako je několik jasně zbarvených dlaždic. Využít můžete také různé tapety určené pro koupelny. Vyzkoušejte strukturované tapety, které budou na šikmých stěnách zmírněny. Využijte výhod architektury a ze šikmých stropů udělejte zajímavost, například také ve formě dřevěného obložení.

Foto: Shutterstock

Podkrovní koupelna s trámy

Exteriérové trámy a světlíky mohou přeměnit půdní prostor na zajímavou místnost. Trámy jsou skvělým způsobem, jak zvýraznit jedinečnost místnosti. Můžete je natírat různými barvami a zkombinovat je jak s moderními, tak také s rustikálními prvky. Dobrá izolace je zásadní pro půdní přestavby, takže je potřeba přivést do koupelny také vzduch, například prostřednictvím světlíků. Pomocí zrcadel můžete doladit celý prostor a současně opticky zvětšit místnost.

Koupelny v podkroví

Hledáte vynalézavý způsob efektivního využití půdního podkroví? Podkroví v koupelně maximalizuje tento komplikovaný prostor – ať už je malý nebo velký. Podkrovní koupelna se stane teplým a příjemným místem k relaxaci po náročném dni. Tvar podkroví neberte jako nevýhodu, spíše se snažte tohoto jedinečného tvaru využít ve svůj prospěch. Uděláte to například prací s původními prvky, kterými mohou být trámy, šikmý strop a světlíky.

Foto: Shutterstock

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.