Jak zorganizovat věci v bytě se spolubydlícími?

Život se spolubydlícími může být někdy těžký. Poznal to snad každý, kdo někdy studoval a bydlel na internátě či na koleji, nebo ve společném nájmu. Pro mnohé je to určitá finanční nutnost a životu se spolubydlícím se musí chtě nechtě přizpůsobit. Jak spolubydlení v jednom bytě zorganizovat tak, aby vše fungovalo a každý měl svůj osobní prostor?

https://www.instagram.com/p/B1O2jeVhFXh/

Bez oddělených přihrádek to nepůjde

Ať už člověk žije s jedním nebo více spolubydlícími, vždy je třeba si vyhradit svůj prostor. Jenže to může být někdy problém. Lednice, botník, poličky nebo koupelna bývají častými místy sváru. Pokud si spolubydlící nenastaví určitá pravidla a nevymezí prostor, občas může dojít ke konfliktům. Těmto problémům je tak nejlepší předcházet a to díky několika trikům, jejichž osvojení povede k hladšímu chodu domácnosti.

https://www.instagram.com/p/B1JGbODnqFE/

Když začneme hned na chodbě, ideální je mít botník s několika přihrádkami, kam si každý uloží své boty a nedojde k tomu, že na podlaze bude jedna velká změť a zmatek. V principu lze podobně postupovat v každé další místnosti.

https://www.instagram.com/p/B0oUoyMhdDT/

Přihrádky, krabice, bedýnky a pořadače by v bytě s více spolubydlícími neměly chybět. Každý si zabere svou část a bude tak jasno, komu co patří. Ideální je to i v případě ledničky, kde se může jídlo snadno pomíchat. Jednou z variant mohou být otevřené boxy, které jsou do ledniček přímo určené, anebo klasické zavírací svačinové boxy, které lze opatřit polepkami s označením „To je moje!“.

https://www.instagram.com/p/BzbIorggTp-/

Multifunkční nábytek je skvělou volbou

Podobný systém může fungovat i v koupelně. Rozdělení mýdel, šampónů a dalších přípravků lze zařídit díky závěsným kovovým či umělým poličkám, které mají obvykle několik pater. V koupelně se obvykle nacházejí i koše se špinavým prádlem. Na trhu dnes existují koše, které mají dvě nebo více přihrádek. Obvykle slouží na třídění prádla v běžné domácnosti, ale v tomto případě mohou posloužit jednotlivým obyvatelům bytu.

https://www.instagram.com/p/B0OZJpFHD0k/

Od věci není ani multifunkční nábytek, který může sloužit nejen například jako posezení či stůl, ale také jako úložný prostor. Ušetří se tak spousta místa, která je v bytě s více lidmi opravdu luxusem. K organizaci nepatří pouze úložné prostory, ale i rozdělení úkolů.

https://www.instagram.com/p/B1E26sRBz78/

Než se věčně dohadovat o tom, kdo má zrovna vysát nebo uklidit nádobí, je lepší se dohodnout předem. K tomu ideálně poslouží nástěnka nebo klasická magnetická tabule, na které se může aktualizovat nejen rozpis úkolů, ale například i vzkazy, důležitá telefonní čísla, poznámky nebo informace o tom, kdo má příště objednat pizzu.

A ještě něco na konec. Království za prodlužovací kabely se zásuvkami!

https://www.instagram.com/p/B1RSojXBZX_/

Foto: Instagram, Unsplash.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!