Jarní úklid je ideální příležitost, jak se zbavit roztočů v naší domácnosti

Kdo by chtěl uléhat do lůžka s vědomím, že s ním jeho odpočinek sdílí miliony dalších nocležníků, kteří mu kradou klidné spaní a způsobují řadu zdravotních potíží. Obzvláště na podzim a v zimě se jim u nás doma daří skvěle díky topné sezóně, kterou milují. Teplo a vlhko roztoči doslova zbožňují. A ve spojení s méně častým větráním v zimních měsících doslova ožívají.

Čím jsou roztoči tak nebezpeční

Způsobují nepříjemné alergické reakce, které vám dokáží pěkně otrávit každičký den. Daří se jim nejlépe právě v lůžkovinách, ale dobře se cítí i v pohovkách, plyšových hračkách i kobercích. Jejich potravou jsou šupinky lidské kůže, plísně i bakterie. Alergenem jsou pak jejich výkaly – přesněji enzymy v nich obsažené. Pokud vás tedy trápí vyrážky, úporné svědění, alergické rýmy i kašel, vydejte se na cestu boje proti roztočům.

Začněte u prachu

Výkaly roztočů se totiž umí šířit i vzduchem. Snadno se spojí s prachem, a s ním se pak víří po místnosti. Prach se pak usazuje doslova všude – i na nábytku. Proto krokem číslo jedna v boji s roztoči je rozhodně eliminace prachu u vás doma. Snažte se vyhnout se předmětům, které v sobě prach udržují, a jehož odstranění z nich není možné provádět každý den. Typicky jde o záclony, závěsy, velké množství textilních dekorací, polštářků, ale i koberců a předložek. Prachu se pak zbavujte nejlépe mokrou cestou. Při utírání prachu na sucho dochází k jeho víření. Nejlepší variantou je tak prachovku navlhčit a prach setřít každý den.


Čtěte také: Chraňte svá obydlí před koronavirem. Dbejte na úklid a hlavně dezinfekci


Vysávání ano, ale…

Pravidelným vysáváním se roztočů zbavíte nejrychleji, a také nejefektivněji. Klasický vysavač však prach velkou měrou opět víří a předává zpět do místnosti. Vhodnou volbou je speciální vysavač s filtrem, určeným právě do příbytků alergiků. Pokud však chcete mít stoprocentní jistotu, že se roztočů spolehlivě při každém vysávání zbavíte, vsaďte na centrální vysavač. Ten totiž v místnosti nezpůsobuje žádné víření vzduchu, tedy ani poletování prachu. Vše co vysaje pak odvádí mimo obytnou část bytu, a roztoči tak nemají šanci.

Co ještě na roztoče platí?

Do boje proti roztočům můžete vyrazit i se snížením vlhkosti v bytě. Pořiďte si vlhkoměr a v místnosti se snažte udržovat zdravou vlhkost pod padesát procent. V pravidelných intervalech několikrát denně důkladně větrejte, a to i když venku mrzne. Pomoci si případně můžete i rekuperační jednotkou. I při praní prádla se můžete výrazně roztočů zbavit – stačí prát prádlo nad šedesát stupňů.

Foto: Unsplash.com, Shutterstock.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!