Je lepší topit plynem, nebo elektřinou? V současné době velké dilema

Tato otázka dnes pravděpodobně trápí mnoho našich občanů. Ceny energií narostly do extrémních hodnot a vybírat si mezi plynem a elektřinou je někdy opravdu Sofiina volba. K jasnému výsledku se dobíráme podle toho, v jaké jsme momentálně situaci. Dlouhodobě i dnes vychází plyn lépe, ale je to spolehlivý zdroj vytápění?

Kdy zůstat u aktuálního zdroje vytápění?

V případě že již bydlíte a nechystáte se stavět nový byt, či dům, bude pro vás nejlepší zůstat u aktuálního zdroje vytápění. Jakékoliv jiné úpravy, případně přechod na jiný způsob vytápění se může velmi prodražit. Pořízení nového kotle, stavební úpravy a ostatní nezbytnosti spolknou značnou sumu peněz, která by vám pak mohla chybět a nemusí se ani nutně vyplatit. V tomto případě spíše snižujeme svou energetickou náročnost. Zkuste se sami zamyslet, co opravdu musíte vytápět, zda musíte mít doma 25 stupňů a podobně. Vy, co nyní topíte plynem, máte výhodu snadnější regulace spotřeby. U vytápění elektřinou je potřeba hlídat, kde jinde nám naskakují další kWh navíc. Každý i vypnutý spotřebič v zásuvce odebírá elektřinu a zatěžuje náš rozpočet.

Plyn i elektřina mají různé aspekty

Pokud momentálně stavíte a rozhodujete se jaký bude váš primární zdroj vytápění, vybírejte hlavně dle dostupnosti energetických sítí. Elektřina bývá téměř všude, ale plynová přípojka může být problém. Pokud tedy máte možnost obojího, napojte stavbu na oba energetické zdroje.

Důležitá je také energetická náročnost budovy. Nechme udělat energetický posudek, který mnohé napoví. Bude vždy rozdíl mezi novou nízkoenergetickou stavbou, kde se může topení elektřinou opravdu vyplatit a starším domem, případně bytem.

Plyn je levnější, ale má svá úskalí

Ne, nemyslíme tím obavu, že plyn zcela dojde. V Evropě je plynu pro domácnosti dost. Obecně vzato, pokud bereme porovnání cena elektřiny/cena plynu, vychází plyn vždy levněji. Nicméně plynová zařízení vyžadují náročnější údržbu, minimálně v podobě každoročních revizí a kontroly komína. Stále se však plyn pro energeticky náročnější stavby vyplatí a to i v momentální krizové situaci.

Foto: Shutterstock

Investujte do snížení nákladů

Rozumným řešením jsou i vhodné investice do zateplení stavby, pořízení úspornějšího kotle, výměny oken a jiných vhodných úprav. Navíc na mnoho těchto záležitostí leze získat nemalou státní podporu. Ta může pokrýt až 100 % nákladů na pořízení těchto úprav. Nejlépe se ale informujte předem na internetu a případně i na úřadě. Sami pak můžete v budoucnosti ušetřit až desetitisíce korun.

Foto: Shutterstock, zdroj: Elektrina, tzbinfo